btbilgi

Dünyanın en çok kullanılan harita sitesi Google Earth, yakında milyonlarca fotoğraf, video ve hikaye ile zenginleşmeye başlayacak. Alphabet’in bu popüler servis için yepyeni bir yaklaşım ile içerik sunacağı, Salı günü Brezilya’da yapılan resmi bir açıklama ile duyuruldu. İlk örnek olarak  ünlü primatolojist Jane Goodall’un Amazon’larda yaptığı maymun araştırmalarının hikaye eklentisi gösterildi.

Voyager (Gezgin) ismindeki eklenti sayesinde bir yandan Google Earth üzerinde dünyayı gezerken, bir yandan da baktığınız yerde özel bir hikaye varsa onu görebileceksiniz. Bu hikayeler öncelikle Google Earth ekibi içerik tarafından hazırlanan paketler olacak. Bu hikayeler konularına göre de seçilip gezilebilecek. Mesela seyahat, kültür, doğa, tarih gibi bir konu seçip, harita üzerindeki içerikleri görmek mümkün.

Tanıtım etkinliğinde Voyager üzerinde gezilebilecek ‘I Am Amazon’ projesi de tanıtıldı. Yağmur ormanalrı hakkına birçok faydalı bilgi edinilebilecek ve hem foto hem de videolar izlenebilecek paket için, Google ve yerel ortakları 3D kameralarla özel çekimler yapmışlar. Bu içerikte Amazon ormanlarında 11 lokasyon gezilebiliyor.

Voyager eklentisini kullanmak için Google Earth’ü açıp, soldaki çubuktan ‘Voyager/Gezgin’ butonuna tıklamanız gerekli. Özellik ayrıca iOS ve Android uygulamalarında da aktive edilmiş durumda. İsterseniz doğa veya tarih gibi bir konu seçebilir veya ‘Rehberli Hikaye’ özelliğinden faydalanbilirsiniz. Bu özellik sayesinde dünya haritası üzerinde özel hazırlanmış geniş içerikli hikayeleri görmeniz mümkün. Yakın gelecekte hikaye yaratma ve içlerik ekleme özelliği normal kullanıcılara da açılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.