btbilgi

Jimmy Carter başkanlığı sırasında bile yenilenebilir enerjiyi desteklemiş liderlerden biri. 1979’da kurulan su ısıtma amaçlı güneş panel sistemi açılışında “Güneş enerjisi gelecek nesil için bir müze eseri de olabilir, Amerikan halkının giriştiği en büyük ve heyecan verici maceralardan biri de…” diyerek bunu ifade etmişti. Eski ABD Başkanı Carter o zamanki görüşünü hala koruduğunu kanıtlarcasına doğduğu kasabaya, kasabanın tükettiği elektriğin yarısını üretebilecek bir güneş santrali kurdurdu.

39’uncu ABD başkanı olan Jimmy Carter, bu proje için Georgia eyaletindeki Plains kasabasında 4 hektarlık bir arazi bağışlamış. Bu arazide SolAmerica firması tarafından inşa edilen santral yılda 1,3MW güç üretecek. Bu rakam yılda 3 bin 600 ton kömürün yakılarak enerji elde edilmesine denk. İlk bakışta küçük gelse bile, bir kişinin hayata bakış açısı ve çabaları sayesinde bu kasaba yenilenebilir enerji ile daha temiz bir geleceğe adım atmış durumda.

Carter ve ailesi ayrıca Atlanta’daki ‘Jimmy Carter Başkanlık Kütüphanesi’ binasına da 324 panellik bir kurulum yaptırmış durumda. Bu paneller kütüphanenin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 7’sini sağlayacak. Güneş enerjisinden sağlanan elektriğin tamamı, doğaya ve atmosfere salınan daha az sera gazı anlamına geliyor. ABD’nin en yeni başkanı Donald Trump’ın ülkesini, dünyanın en önemli çevre protokolü olan Paris Antlaşması’ndan çıkardığı yılda bu türden gelişmelerin olması, ABD insanının ve liderlerinin aslında çevre ile ilgili verdikleri kararın gücünü göstermesi açısından başarılı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.