btbilgi

GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde rüzgar türbini kanadı alanında önde gelen tasarımcı ve üretici olarak faaliyet gösteren LM Wind Power, bugün yaptığı açıklamayla Türkiye Bergama’daki yeni fabrikasında üretime başladığını duyurdu.

Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nde (BOSBİ) bulunan tesisin yılda 500 megavat (MW) kapasiteyle üretim ve dağıtım yapması planlanıyor. Tesisin, kapasitesi 1.500 megavata (1.5 GW) kadar artırılabiliyor.

Brezilya, Kanada, Çin, Danimarka, Hindistan, Polonya, İspanya ve ABD’de bulunan kanat fabrikalarıyla küresel bir üretim ağına sahip olan LM Wind Power, rüzgar türbinleri için rotor kanadı tasarlayan ve üreten bir şirket.

1978 yılından beri 84 GW’ı aşan kurulu güce ve dünya çapında 166 milyon tonu aşan CO2 tasarrufuna eşdeğer 195 bin’i aşkın kanat üreten şirketin Bergama fabrikası, LM Wind Power’ın bu yılın başında GE Yenilenebilir Enerji bünyesine katılımından sonra faaliyete geçirdiği ilk yeni kanat üretim tesisi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’ye yapılan 50 Milyon USD’lik yatırım taahhüdünün ürünü olan fabrika, bölgede üretim operasyonlarından teknik mühendislik, servis, yönetim ve destek hizmetlerine kadar farklı alanlarda 450 yetkin teknik personele iş imkanı sağlayacak. Tesiste halen çalışmakta olan 287 çalışanın yüzde 24’ünü ise kadınlar oluşturuyor.

Kanat üretimi son derece teknik uzmanlığa sahip bir iş gücü gerektiriyor ve kapsamlı eğitimlerin sağlanması yeni bir LM Wind Power fabrikası kurmanın en kilit unsuru olarak kabul ediliyor. Bu yılın başında Bergama’da Mükemmeliyet Merkezini faaliyete geçiren şirket, çalışanlarına gelişmiş kanat üretimi ve endüstriyel beceriler edinme ve geliştirme imkanı tanıyor.

Fabrikanın Türkiye’de hızla büyüyen rüzgar endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılaması planlanıyor. 2010 yılından bu yana Türkiye’de her yıl rüzgar enerjisi santral kurulumları artarak devam ediyor. RES’lerde 2023 yılına kadar 20 GW’lık bir hedefle sürdürülebilir büyüme öngörülüyor.

GE ve Bergama’da iş ortakları ile bu gelişmeyi kutlamanın gurur ve heyecanını yaşadıklarını,  büyümelerini yeni bir ülkede sürdürdüklerini, Bergama’nın yürütülen operasyonlar için son derece çekici bir lokasyon olduğunu dile getiren LM Wind Power CEO’su Marc de Jong;  “Bergama’ya zaman ve kaynak anlamında önemli yatırımlar yaptık. İş ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte rüzgar endüstrisinin büyüyerek ilerlemesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

GE Yenilenebilir Enerji CEO’su Jérôme Pécresse ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “GE, yenilenebilir enerji ve özellikle de rüzgar alanında son derece ümit vaat eden bir ülke olan Türkiye’de, halihazırda toplamda 2 bin çalışana sahip sekiz tesis ile faaliyetlerine devam ediyor. LM Wind Power’ı bünyesine katan GE yenilenebilir enerji ve enerji üretiminin en hızlı büyüyen bu segmentinde daha iyi rekabet edebilmek için kanat tasarımını ve üretimini rüzgar türbini iş alanı ile birleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki rüzgar sektörü, kurulu rüzgar gücünü 6 GW’ın üzerine çıkararak bir dönüm noktasına ulaştı. GE olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde uzun vadeli yatırımlar yapmayı taahhüt ediyoruz, bu tesis GE’nin yerel yeteneklerle çalışma taahhüdünün önemli bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

1948’den beri Türkiye’de faaliyet gösteren GE’nin iş alanı ve dünyanın öncü rüzgâr türbini kanadı üreticisi LM Wind Power’ın hayata geçirdiği, enerji sektörüne önemli katkılar sağlayacak önemli yatırımının açılış töreninde olmanın  onurunu yaşadığını ifade eden T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut “ Ülke olarak istihdam seferberliği başlattığımız bu dönemde, Bergama OSB’de hayata geçirilen ve ilk etapta 450 kişiye istihdam sağlayacak bu önemli yatırım dolayısıyla son derece mutluyum” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.