btbilgi

Geçtiğimiz Cumartesi günü çok ilginç bir etkinlik yaşandı. Dünyanın ilk sualtı müzik festivali ABD’nin Florida kıyılarında yapıldı. Looe Key Mercan Resifi’nde düzenlenen ‘Lower Keys Underwater Music Festival‘, 400 dalgıç ve yüzücünün katılımı ile gerçekleşti. Festivalin amacı su altında müzik yapmak ve dinlemekten çok, insanların dikkatini yokolmakta olan mercan resiflerine çekebilmek.

Florida’da bulunan Looe Key Resifi, ABD karasularındaki en büyük ve dünyanın da üçüncü en geniş mercan resifi olma özelliğini taşıyor. Ne yazık ki dünya üzerindeki diğer resifler gibi, burası da denizlerin kirlenmesinden nasbibini almış durumda. Mercan resifleri yüzlerce çeşit balık ve deniz canlısı için doğal bir yaşam alanı anlamına geliyor. Bu sualtı müzik festivali de hem katılımcılarını hem de takipçilerini mercan resiflerininin korunması ve denizlerin hızla kirlenmesi konularında bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Festival boyunca teknelerden sualtı hoparlörleri ile müzik yayını yapılmış. Müzikler özellikle çeşitli grupların doğa ve deniz temalı şarkılarından seçilmiş. Dalgıçlar ve yüzücüler sualtında müzik dinlerken, bazı hevesli katılımcıların çeşitli deniz hayvanları, denizkızları veya SüngerBob gibi çizgifilm karakterlerinin kıyafetleri ile katıldığı görülmüş. Ayrıca dalgıçlar deniz temalı çalgılarla sualtında pozlar vermişler. Festival ekibi bu türden bilinçlendirme amaçlı eğlenceli etkinlikleri genişleterek artırmak niyetinde olduğunu söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.