btbilgi

Yapay zekanın şu anda en hızlı şekilde ilerlediği alan olarak otomotiv sektörü gösterilebilir. Otomobil üreticileri bu teknolojinin otonom araçlara giden yolu açtığını biliyorlar ve gelecekte çok öenmli hale gelecek bu trend için herkes yarış halinde. Bu alanda çalışan firmalardan biri de Mighty AI. Firma yapay zeka uygulamalarına nasıl araba kullanılacağını öğretmeye çalışıyor. Bunu yaparken de bir grup gönüllüden ilginç bir yardım alıyorlar.

Firma CEO’su Matt Bencke, daha şimdiden ismini veremeyeceği 10 büyük otomotiv firması ile çalıştıklarını ifade ediyor. Yaptıkları şeylerden biri, bir yapay zekaya yolda giderken gördüğü her bir nesnenin ne olduğunu öğretmek. Mesela bir yapay zeka araba kullanırken insanlara dikkat etmeli. Ama ‘insan’ dediğimiz şey nedir? “İki bacağı olan her şey insandır” deyip geçemiyorsunuz, çünkü bazı yol tabelalarının da iki bacağı var. Peki buna göre, tekerlekli sandalyede oturan bir kişi ‘insan’ kategorisine girmez mi?

Araba kullanan bir yapay zeka, akıllı telefonla nasıl eğitilir?

İşte bir yapay zeka bunların hepsini ve daha da fazlasını bilerek araba kullanmalı. Sırf bu yüzden Mighty AI özel bir program oluşturmuş ve dünya çapında gönüllü 200 bin kişiden yardım alıyor. Bu kişiler ellerindeki akıllı telefonda bir uygulama açıyorlar, bir foto seçiyorlar ve o fotoda ne olduğunu etiketliyorlar. Bu fotolar otomotiv firmalarının otonom araç deneylerinde arabaların kameralarının çektiği görüntülerden oluşuyor. Gönüllüler bu fotolardaki nesneleri tanımlıyor, etiketlenmiş fotolar yapay zeka algoritmasına geri dönüyor ve algoritma da neyin ne olduğunu makine öğrenme teknikleri ile ayırtetmeye başlıyor.

Gönüllü bir fotoğrafı açtığında fotodaki insanları, arabaları, farklı nesneleri, ağaçları, çöp kutularını, tabelaları ve böylece tek tek her şeyi kutularla işaretliyor. Farklı trafik nesneleri için farklı renkler veya kutular kullanılıyor. Sonra her kutu için bilgisayarın anlayabileceği kelimeler ile etiketleme yapılıyor. Fotoğrafın analizi bitince sunucuya yükleniyor ve yeni bir fotoya geçiliyor. Gönüllüler bu şekilde analiz yaptıkları her foto için belli bir miktarda para kazanıyorlar.

Zamanla eğitilen yapay zeka bu kutuları ve etiketleri kendi kendine koyabilir hale gelecek. Böylece baktığı bir görüntüde neyin insan, neyin araba ve neyin trafik lambası olduğunu ayırtedebilecek. Henüz o noktaya biraz daha zaman var ama makineler çok hızlı öğrenebiliyorlar. Fakat şimdilik en kaliteli öğretme şekli aynı bir annenin evladını yetişdirdiği gibi, insanların yapay zekaları yetiştirmesinden geliyor. Ayrıca yapay zeka destekli otonom arabalar sokaklara çıktığında, “Bu arabayı zamanında ben eğitmiştim” deiyebilmek de pek havalı olsa gerek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.