btbilgi

Avrupa’nın en büyük yeşil çatısına sahip Zorlu Center çevreci uygulamalarına bir yenisini daha ekledi. Doğaya uyumlu yaklaşımıyla projeler hayata geçiren Zorlu Center, bu bakış açısını iş merkezine hizmet veren taksi durağına da yansıtarak  İstanbul’da bir ilk olacak elektrikli taksi dönemini başlattı.

Zorlu Center Alışveriş Merkezine ait taksi durağında ziyaretçiler elektrikli taksi hizmeti vermeye başlayarak, karbondioksit salınımı olmayan doğa dostu taksilerle müşterilerini buluşturacak.

Çevreci bir ulaşım imkanı sağlayan, sıfır karbondioksit salınımlı elektrikli taksiler tek seferde ortalama 300 km yol giderek oksijen ve yakıt tasarrufu sağlayacak.

Pilot uygulama olarak başlatılan projede, Zorlu Center’da hizmet verecek elektrikli taksi sayısının düzenli olarak artırılması planlanmakta.

Avrupa’nın en büyük yeşil çatısı Zorlu Center’da

Avrupa’nın en büyük yeşil çatısına 60 bin m² lik yeşil çatısıyla sahip olan Zorlu Center’da ayrıca 72 bin m² yeşil alan yer aldığı dile getiriliyor.

International Green Roof Association (IGRA) Uluslararası Yeşil Çatı Derneği tarafından 2015 yılında ödüllendirilen Zorlu Center’da toplam 3 bin 750 adet ağaç, 60 bin çalı, iç mekân peyzajında ise 16 bin adet bitki bulunuyor. Projede ayrıca 45 bin metrekarelik halı bahçesi, 2 bin 800 metrekarelik iç mekân bitki alanın da yer aldığı söyleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.