btbilgi

G20 Zirvesi’nde biraraya gelen ve uzun bir toplantı yapan ABD Başkanı Donald Trump ve ve Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, birçok konuyla ilgili sohbet ettiler. Trump’ın attığı bir Twitter mesajına göre, konuşulan konular arasında sibergüvenlik meseleleri de var. Özellikle de iki devletin ortak bir çalışma yapacağına dair konuştukları mesajı ilgi çekti.

Bu mesaj herkesi, Rusya’nın böyle bir ortak çalışmadaki rolünün nasıl olacağına dair soru işaretleri içinde bıraktı. En son 2016’daki ABD Başkanlık seçimleri sırasında ve sonrasında, medyada Rus kökenli hacker’ların seçimlerin sonucu etkileyecek şekilde gizli sibersaldırılar yaptığına dair çeşitli iddialar ortaya sürülmüştü. Hatta ABD istihbarat örgütlerinin bu yönde araştırmalar yaptıkları ve çeşitli suçlamalarda bulundukları da biliniyor. Rus tarafı ise şimdiye kadarki tüm iddiaları ve suçlamaları reddetti.

Trump’ın mesajında kullandığı ”Impenetrable Cyber Unit” (Geçilemez Siber Birim) kavramının ne anlama geldiği sorgulanırken, iki tarafın uzmanları ve çeşitli politikacılar böyle bir ortaklığın mümkün olamayacağına dair yorumlarda bulunmaya başladılar. TechCrunch’a göre, NBC’nin “Meet The Press” programına katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham şu yorumu yapmış: “Duyduğum en aptalca fikir değil belki, ama ona çok yakın”

Başkan Trump bu çok ilginç mesajından yaklaşık 13 saat sonra bir Twitter mesajı daha atıp herkesin yüreklerine bir su serpmeyi de başarmış: “Başkan Putin ile bir sibergüvenlik birimi üzerine konuşmuş olmamız, bunu gerçekleşeceğini zannettiğim anlamına gelmiyor. O mümkün değil ama bir ateşkes yapmak mümkündü ve bunu başardık”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.