btbilgi

Volkswagen ve Daimler’in başını yakan ABD Adalet Bakanlığı soruşturması, en son olarak Audi’ye kadar geldi. Bakanlık, eski Audi yöneticilerinden Giovanni Pamio ile ilgili suç sduyurusunda bulundu. Pamio 2006-2015 arasında firmanın dizel araçları ile ilgili termodinamik departmanının başında bulunmaktaydı. Bu dönemde piyasaya çıkmış çeşitli Alman otomobil modellerinde, aracı emisyon tesletleri sırasında limitleyen ve yanlış sonuçlar çıkmasını sağlayan özel bir yazılım kullanıldığı tespit edilmişti.

ABD Adalet Bakanlığı Pamio’yu nitrojen oksit emisyon standartlarını yanıltıcı donanım/yazılım üretmek, bu cihazların/yazılımların tasarımı ve entegrasyonu ile ilgili çalışanları yönlendirmek, ABD regülasyon kurumlarının yetkililerine belirtilen cihaz ve yazılımların kullanım şekli ile ilgili bilerek hatalı bilgi verme ile suçlanıyor.

ArsTechnica sitesinin haberinde, yantıldığı emisyon değerlerine sahip dizel araçların ilk olarak Audi’den çıktığı ve daha sonra aynı tekniğin Volkswagen ve benzer markalarda görüldüğü de aktarılıyor. Aslında sorunun çok basit bir noktadan çıktığı açıklanmış: Audi mühendisleri marş işlemi sırasında motora ekstra benzin aktarırken oluşan titreşim sesini engellemeye çalışırken bir yazılım geliştirmişler. Bu yazılım zamanla aracın çeşitli değerlerini, farklı senaryolara göre değiştirebilen bir hale dönüşmüş.

İtalyan kökenli Pamio geçen hafta Münih’de tutuklanmış. Listede Volkswagen’in eski çevre ve mühendislik bölümü müdürü Oliver Schmidt de var. Schmidt’in davası bir Michigan mahkemesinde görülecek. Volkswagen’in bu sahtekarlık yüzünden yaklaşık 18,5 milyar dolarlık bir cezaya çarptırılabileceği belirtiliyor. 2016’da firmanın yatırımcılarına yollanan konu ile ilgili bir mektupta ise, soruşturmanın sonucunda alınacak cezanın çok ciddi olmayacağı açıklanmış. Bu durumun Alman devinin pazardeki yerini nasıl etkileyeceği ise halen merak konusu. Almanya’da son zamanlarda yaşanan dizel araç satışlarındaki düşüşlerin, soruşturmanın sonuçlarından biri olduğu tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.