btbilgi

Güney Avusturalya geçtiğimiz aylarda hem fırtınalar hem de aşırı ısı yüzünden yaşadığı elektrik kesintilerine çözüm olarak bir ihale açmış. Bu ihaleye katılan şirketler, 100MW’lık bir enerji depolama tesisi kurmaları karşılığında 150 milyon Avusturalya doları (115 milyon dolar) değerinde bir yenilenebilir enerji fonuna sahip olacaklardı. Elektrik depolama çözümlerinde en iddalı olanlardan biri de Tesla ve bu ihaleye o da katılmış.

Asıl ilginçlik şu ki, bu ihale ile ilgili Tesla CEO’su Elon Musk ve yazılım firması Atlassian’in kurucusu milyarder Mike Cannon-Brookes bir iddiaya girmişler. Twitter’dan tartışan iki işadamı, Musk’ın “Tesla bu tesisi 100 günde inşa edecek, yoksa bu işi bedavaya yaparız. Bu senin için yeterince ciddi mi?” diye yazarak şirketini büyük bir yükün altına sokmuş durumda.

Bu iddialaşma doğal olarak Avusturalya Başbakanı Malcolm Turnbull’u da heyecanlandırmış. Musk’ı arayan Turnbull, projenin zamanında bitirileceği konusunda vizyoner girişimciden garanti almış. Tesla bu konuda yayımladığı basın bülteninde de, Jamestown yakınında kurulacak 100MW/129MWh’lik Powerpack tesisinin Aralık 2017’de devreye alınacağını belirtmiş. Tesis bölgedeki Hornsdale Rüzgar Santrali’nden gelecek enerji ile beslenecek. Elektrik kesintileri durumunda ise depolanan enerji şebekeye geri aktarılacak.

Reuters’in verdiği bilgiye göre ise, eğer tesis 100 günde bitirilemezse Tesla’nın 50 milyon dolardan fazla bir ceza ödeyeceği yönünde Musk’ın açıklaması var. Ama Musk daha fazla ayrıntı vermemiş. Tesisin maliyetinin yaklaşık 32 milyon dolara geleceği tahmin ediliyor. Bu rakama vergiler veya işgücü hesapları dahil değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.