btbilgi

Çeşitli araştırmalar ile iş dünyasının liderlerinin devamlı nabzı tutuluyor. Gelecek için hangi konuların önemli olduğu, trendlerin ne yöne kaydığını bilinmesi açısından bu çok önemli. İşte böyle bir çalışma da CNBC’den geldi. Firmanın yaptırdığı “Global CFO Council” anketi, CFO’ların (Chief Financial Officer) yakın gelecekte en önemli hale gelecek 5 teknolojik konuyu ortaya koymuş durumda. Farklı sektörlerden yetkililer ile yapılan görüşmedeki bakış açıları, toplamda 4 trilyon dolarlık değere sahip bir şirketler topluluğunun fikirlerini bize sunuyor.

CFO Council: Geleceğin şirketi olmak için en önemli 5 teknolojik konu
Kaynak CNBC CFO Council anketi

Bu 5 konu AI/ML (yapay zeka ve makine öğrenme), robotik, IoT (Nesnelerin İnterneti), VR/AR (sanal gerçeklik/artırılmış gerçeklik) ve blockchain olarak saptanmış. Ankette her dört CFO’dan biri (yüzde 26) yapay zeka ve makine öğrenme konusunun, şirketlerinin geleceği için ‘kritik’ önemde olduğunu ifade ediyor. Yüzde 44’ü ise ‘çok önemli’ olduğuna inanmakta. CFO’ların sadece yüzde 2,6 kadarı “yapay zeka şirketim için önemli değil” diyebiliyor.

Geleceğin şirketleri için en önemli ikinci konu ise Nesnelerin İnterneti olmuş. Yapay zeka alanına epeyce bağlı bu konuda CFO’lar yüzde 51 oranla ‘çok önemli’ diyorlar. Yüzde 20’ya yakın kısmı ise ‘kritik aşamada önemli’ diyebiliyor. IoT cihazlarından gelecek verilerin incelenmesi, analiz edilmesi ve sistemlerdeki sorunların önceden öngörülebilmesi gibi noktalarda yapay zeka ve makine öğrenme teknikleri çok işe yarayabilir.

Robotik teknolojileri ise toplamda yüzde 37 civarındaki ‘önemli’ görüşü ile her üç CFO’dan birinin dikkatle takip ettiği konulardan biri. Ama pratik uygulama konusuna gelince, şirketlerinde buna keskin bir yer göremeyen yetkililer yüzde 21 oranla ‘önemli değil’ diyebiliyorlar. Bu aralar hakkında çok şeyler yazılan, eğlence sektörünün ötesine geçmiş örneklerinin henüz çok belirgin olmadığı sanal/artırılmış gerçeklik konusunda ise CFO’lar bariz şekilde ikiye ayrılmış durumda. Yüzde 50 civarında yöneticinin ‘bir şekilde işimize yarar’ ve yüzde 22 kadarının ‘işimize yaramaz’ diyebildiği bir noktada, bu teknolojilerin potansiyellerini gözden kaçırmamak için kayıtsız kalmayı çok az kişi kabul edebiliyor.

En çok kararsız kalınan alan ise blockchain olmuş. Her ne kadar Bitcoin ve kriptopara konuları web sitelerinin başlıklarında devamlı yer alsa bile, asıl arkasında yatan blockchain teknolojisinin kimin ne kadar nasıl işine yarayacağı konusunda yöneticiler pek emin değil. Bu konuda yüzde 44 civarı CFO ‘bir şekilde işimize yarayacak’ derken, ‘emin değilim’ diyenler yüzde 20 ve ‘işimize yaramayacak’ diyenler ise yüzde 22 civarında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.