btbilgi

İzleyicinin Magic Necmi olarak tanıdığı sihirbaz Necmi Yıldırım “360 VR Sanal Gerçeklik Sineması” ile her yıl gururla andığımız Çanakkale Savaşı ve kahramanlarını Sanal Gerçeklik teknolojisini kullanarak filme aldı. Necmi Yıldırım, filmleri son teknoloji ile donatılmış özel bir tır tasarlayarak seyircinin ayağına getirecek.

Proje, Çanakkale Savaşı’nı merak eden yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra gelecek nesillere de ecdadımızın vatan uğruna gösterdiği öz verileri ve savaş anlarını sunuyor. Çanakkale’de büyük bir ekip ve oyuncu kadrosuyla 360 derece çekilen filmler seyircileri kendilerini savaşın tam ortasında hissedecekleri bir teknolojiyle buluşturuyor.

İzleyicinin kendisini, Seyid Onbaşı 200 kiloluk topu kaldırırken yanı başında, Nusret Mayın Gemisi’nin içinde, Halime Ana ile omuz omuza birlikte savaşırken hissedeceği filmin bir sanal gerçeklik tecrübesi sunacağı söyleniyor.

Dünyada farklı örnekleri olan böyle bir projeye imza atmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Necmi Yıldırım projede “milli ruhumuzu, tarihimizi ve bizi biz yapan değerlerimizi 360 VR ile çekip halkımıza, gençlerimize ve gelecek nesillerimize izletmeyi amaçladık.” şeklinde fikirlerini belirtiyor.

Projeyi halkımızla buluşturmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten  Necmi Yıldırım, projeye katkısı olan, destekleyen herkese teşekkürlerini sunarak şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “gençlerimizin bana projeyle gelmelerini istiyorum” sözünden yola çıktık. VR teknolojisinin oyun ve eğlence dışında eğitim için nasıl kullanılacağını düşünürken projeyi tarihimizle birleştirmeye karar verdik. Bunun gençlerimize, gelecek nesillerimize tarihimizi anlatmanın teknolojik vasıtası olduğuna inandık.”

360 Derece Sanal Gerçeklik Sineması teknolojisiyle çekilen ve izleyiciyle buluşacak filmler; 57. Alay Seyid Onbaşı, Nusret Mayın Gemisi, Ezineli Yahya Çavuş, Düşman Siperinde bir dost, 24 Mayıs Ateşkes anlaşması, Soğanlı Dere, Halime Ana, Kanlı Sırt Tahliye.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.