btbilgi

Google’ın yapay zeka konusunda çalışmayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Peki merkezi ABD’de olan firma, neden gidip en ileri araştırmalarını gerçekleştirecek yapay zeka ekibini Kanada’da kurar? Alberta Üniversitesi’nden gelen habere göre, Google’ın İngiltere’deki DeepMind ekibi, deneyimlerini bu yeni laboratuvara aktaracak. Recode sitesi bu gelişme konuda bize bazı fikirler veriyor.

Kanada’nın yapay zeka araştırmalarına yeni olmadığını bilmemiz gerek. Recode bize Silikon Vadisi’ndeki yapay zeka araştırmacılarının ciddi bir kısmının Kanada’dan geldiği bilgisini veriyor. Özellikle de derin öğrenme alanında çalışan birçok Kanadalı araştırmacı bulunmakta. DeepMind projesindeki birçok araştırmacı da Alberta Üniversitesi’nden gelmekte. Bunların arasında aşağıdaki fotoğrafta yer alan bilgisayar bilimi profesörleri Richard Sutton, Michael Bowling ve Patrick Pilarski de var.

Google, Kanada’da bir yapay zeka ekibi oluşturuyor… Peki neden?
(Soldan sağa) Richard Sutton, Michael Bowling ve Patrick Pilarski

Yeni laboratuvarı resmi blog sayfasında duyuran DeepMind CEO’su Demis Hassabis, projede üniversiteden en az 12 kişinin yer aldığını söylemekte. Bunların büyük kısmı da, Go oyununda dünyanın en iyi oyuncusunu yenen yapay zeka AlphaGO üzerinde çalışan araştırmacılar. Hassabis, yeni laboratuvar ile Edmonton şehrinin yeni bir teknoloji ve araştırma merkezi haline gelmesinin ilk adımlarının atılacağını umduğunu söylüyor.

Bir diğer sebep olarak ise ABD hükümetinin politik sıkıntılar yüzünden genelde bilimsel araştırmalara yeterli desteği vermeyişi gösteriliyor. Donald Trump hükümeti başa gelir gelmez 2018 bütçesinden çok ciddi kesintiler yaptı. Buna Ulusal Bilim Vakfı’ndan yapılan 776 milyon dolarlık, Ulusal Kanser Enstitüsü’nden yapılan 1 milyar dolarlık ve Ulusal Alerji ve Salgın Hastalıklar Enstitüsü’nden yapılan 838 milyon dolarlık kesintiler de dahil.

Buna karşılık Kanada hükümeti 2017’de yapay zeka araştırmalarına 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırarak, bu konuda ne kadar hevesli olduğunu göstermiş. Ayrıca Kanada hükümeti ABD’nin uyguladığı aşırı sıkı göçmen politikalarına yer vermeyerek, ülkeye diğer ülkelerden teknolojik beyin göçünü de engellemiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.