btbilgi

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, yazılım devinin CEO’luğunu yaptığı dönemde yazdığı “Business @ the Speed of Thought” (Düşünce Hızında Çalışmak) isimli kitapta 15 öngörüde bulunmuştu. 1999 yılında yazdığı kitap zamanında çok ilgi görmüş ve Türkçe’ye de çevirilip okunmuştu. Bir işletme öğrencisi olan Markus Kirjonen, Bill Gates’in o dönemde yaptığı öngörülerin şu anda ne durumda olduğunu listelemiş.

Bu listeyi aşağıda bulabilirsiniz, bakalım Bill Gates’in tahminlerinin kaç tanesi 18 yıl sonra ne durumda?

 • Fiyat karşılaştırma siteleri
  Gates: Otomatik fiyat karşılaştırma servisleri, birçok web sitesinden fiyat çekip kullanıcının en ucuz ürünü bulmasını sağlayacak.
  Bugün: Amazon, Google Shopping, PriceGrabber, ShopBot, NexTag, Akakçe, BiArada, Cimri… Daha saymaya gerek var mı?
 • Mobil cihazlar
  Gates: İnsanlar işlerini elektronik şekilde yapmalarını sağlayacak küçük cihazları devamlı yanlarında taşıyacaklar. Bu cihazlarla her şeyi yapmak mümkün olacak.
  Bugün: Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler…
 • Online ödeme, muhasebe ve sağlık hizmetleri
  Gates: Herkes faturalarını online ödeyecek, kişisel gelir-giderlerini hesaplayacak ve doktorlarla internetten görüşecekler.
  Bugün: Henüz sağlık alanında bahsettiği kadar büyük bir gelişme görmemiş olsak da, online ödeme ve muhasebesel takipler her zamankinden daha kolay.
 • Kişisel asistanlar ve Nesnelerin İnterneti
  Gates: Kişisel yardımcılar tüm cihazlarınızda senkron bulunacaklar, gittiğiniz her yeri, yaptığınız her şeyi bilecekler. Markete gidince size otomatik alışveriş listesi verecek, ne satın aldığınızı ve neye ihtiyaç duyabileceğinizi saptayacaklar.
  Bugün: Google, Amazon, Microsoft, Apple ve Samsung başta olmak üzere tüm büyük teknoloji firmaları cebimize (ve evimize), sesle kumanda edilen bir akıllı dijital asistan sokmaya çalışıyorlar.
 • Online ev gözetleme
  Gates: Evinizin 7/24 canlı videolarını izlemeniz ve siz yokken birilerinin gelip gittiğini görmeniz mümkün olacak.
  Bugün: İrili ufaklı bir sürü ürün ve servis sayesinde evimizi canlı izleyebiliyor, çocuk bakıcısını takip ediyor, hatta evde bıraktığımız köpeğimizle uzaktan oynayabiliyoruz bile.
 • Sosyal medya
  Gates: Arkadaşlarınız veya aileniz için oluşturulmuş özel iletişim siteleri yaygın olacak, sohbet edecek veya etkinlik planlayabileceksiniz.
  Bugün: Facebook 2 milyon üyesi ile bunun en başarılı örneği. Daha Instagram, WhatsApp, Snapchat veya Twitter’a gelmedik bile.
 • Otomatik promosyon teklifleri
  Gates: Çeşitli siteler ne zaman ve nereye tatile gideceğinzi bilecek, size özel turlar veya indirimler önerecek.
  Bugün: Önceden komple tatil planlama trendi Expedia ve Kayak ile başlamıştı. Şu anda en iyi örneği Airbnb denilebilir.
 • Canlı spor sohbet siteleri
  Gates: Bir yandan TV’de canlı spor karşılaşması izlerken, bir yandan da maçla ilgili anlında sohbet edebileceğiniz siteler olacak. Kimin kazanacğı üzerine iddia veya yarışmalara girebileceksiniz.
  Bugün: Bu işi Twitter ve ESPN gibi siteler başarı ile yapıyorlar. İşin bahis oynama kısmı ise başlıbaşına devasa bir küresel sektör haline gelmiş durumda.
 • Akıllı reklamcılık
  Gates: Akıllı cihazlar ne sevdiğinizi, ne satın aldığınızı bilecek ve sizin tercihlerinize daha uygun reklamlar gösterecekler.
  Bugün: Tam olarak Google’ın reklamcılık anlayışından bahsediyor. Ayrıca Facebook da bu konuda hiç fena durumda değil.
 • TV yayınında web sitelerine link verme
  Gates: Televizyonda birşeyler izlerken, konu veya ürün ile ilgili web linkleri vermek mümkün olacak.
  Bugün: Tüm TV programlarının Faccebook, Twitter ve Instagram hesapları var. İçinde herhangi bir link, sorular için e-posta veya hashtag bulundurmayan TV programı görmek imkansız gibi.
 • Online tartışma alanları
  Gates: Şehir sakinleri ve vatandaşlar kendilerini ilgilendiren politika, şehir planlama veya güvenlik gibi konularda online tartışabilecekler.
  Bugün: Diyece bir şeyi olan tüm web sitelerinin yorum bölümleri, sohbet kısımları veya forumları bulunmakta. Ayrıca isteyen herkes FB veya Twitter üzerinde devasa tartışma alanları yaratabiliyor.
 • İlgi alanına bağlı siteler
  Gates: Online topluluklar lokasyondan bağımsız, ama daha çok ilgi alanlarına yönelik şekilde birayara gelecekler.
  Bugün: Tek bir konu veya ilgi alanı üzerine yoğunlaşmış milyonlarca site var. Haber siteleri bile kendi dikey versiyonlarını oluşturup çeşitliliğe katkıda bulunuyorlar. Reddit tüm bu toplulukların biraraya gelişine güzel bir örnek.
 • Proje yönetim yazılımları
  Gates: Yöneticiler yazılımlar sayesinde online şekilde biraraya gelecek, proje üzerinde online çalışacak ve istedikleri türden işlere/gruplara erişebilecekler.
  Bugün: Kurumsal alanda proje yönetim yazılımları ekip üyelerini nasıl işe aldığınız, nasıl ekipler haline getirdiğiniz ve nasıl iş verdiğiniz gibi kavramları yeniden yapılandırıyorlar.
 • Online kariyer planlama
  Gates: İş arayan insanlar ilgi alanlarını, becerilerini ve ihtiyaçlarını belirterek çeşitli online iş fırsatlarına erişebilecekler.
  Bugün: LinkedIn, Monster, YeniBirİş.com ve Kariyer.com gibi siteler sırf Bill Gates’in bu dediğini gerçekleştirebilmek için yaratılmış sanki.
 • Kurumsal iletişim yazılımları
  Gates: Şirketler ihalelere online çıkabilecekler, ister bir reklam veya bir film üretimi olsun. Bu beceri ile büyük firmalar yapamayacakları işleri outsource edebilecekler, yeni müşteriler bulabilecekler ve şirketler aracılardan kurtulacaklar.
  Bugün: Upwork gibi siteler büyük şirketler ile freelance çalışanları biraraya getiriyor. Bunun dışında kurumsal iletişim denildiğinde çoğunlukla akla Microsoft teams gibi, e-postanın yerine mesajlaşma ve dosya paylaşma servislerini koyan çözümler gelmekte.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.