btbilgi

Şu anda dünyanın gözü en popüler dijital kriptopara birimi Bitcoin üzerinde. Dijital paranın değerinin hızlı artışı, dalgalanması ve yayılması, hackerların da dikkatini çekmekte. Bitcoin’de stabilite sorunları yaşanırken, şimdi de bir dijital para çevrim sitesi olan Bithumb’ın saldırıya uğradığı haberi geldi.

Güney Kore kökenli Yonhap News’ın verdiği bilgiye bakılırsa, milyonlarca hesap barındıran Bithumb’ın 30 bin’den fazla kullanıcısının dijital paraları çalınmış durumda. Bu hesap miktarı sitenin toplam barındırdığı hesapların yüzde 3 kadarı deniliyor. Hesaplardan toplam ne kadar değerinde Bitcoin çalındığı bilgisi verilmemiş ama saldırı yüzünden para kaybettiğini açıklayan kullanıcların mevcut olduğu söyleniyor. Hesapların şifreleri veya kullanıcıların kimlik bilgilerinin çalınmadıı da verilen bilgiler arasında.

Yonhap’a göre ülkenin internet güvenliği kurumu ‘Korea Internet & Security Agency’ geçen Cuma günü Bithumb’dan bir uyarı gelmiş. Saldırıdan bu şekilde haber alınmış ve kurum hemen araştırmalarına başlamış. Bithumb’dan yetkililer Kore İletişim Komisyonu’nun da katıldığı bir uzman ekibi ile soruşturmanın yürütülmesine yardımcı oluyorlar. Olay, Bithumb’ın çalışanlarından birinin evindeki bilgisayarın sibersaldırıya uğraması sonucunda farkedilmiş.

Business Insider sitesi, Bithumb’ın dünyanın en büyük 3’üncü veya 4’üncü Bitcoin değişim sitesi olduğunu ifade ediyor. BraveNewCoin sitesi ise şirketin tüm Güney Kore Bitcoin pazarının yüzde 75’ine hakim olduğunu belirtmiş. Kullanıcılardan biri 1,2 milyar won (1 milyon 37 bin dolar) değerinde dijital para kaybettiğini iddia etmekte. Şu anda 1 Bitcoin’in değeri yaklaşık 2 bin 560 dolar civarında olarak veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.