btbilgi

Dünya çapında çalışan mobil reklam şirketlerinden AdColony ve Nielsen, Türkiye’deki mobil oyuncu profili belirlemek amacıyla yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayımladı. 12 ilde, 15-65 yaş arasındaki farklı sosyo-ekonomik statü (SES) gruplarından katılımcılarla gerçekleştirilen çalışma, Türk mobil oyun pazarı ile ilgili ilginç sonuçlar veriyor.

Türk mobil oyun sektörü 24 milyonluk kullanıcı kitlesine ulaştı
(Resime tıklayıp büyük halini görebilirsiniz)

Araştırmaya bakılırsa Türkiye’de mobil oyuncuların sayısı 24 milyon civarında. Tüm yaş gruplarında en az her iki kullanıcıdan birinin aktif olarak mobil oyunlar oynadığı saptanmış. 15-17 yaş grubunun yüzde 90,1 kadarı, 45 yaş üzerinin ise yüzde 78’i akıllı telefon üzerinde mobil oyun oynuyor. Oyun oynadığını ifade eden kitlenin yüzde 51.6’sı kadın. Kadınlar mobil oyun oynama meraklarını “zaman geçirmek” olarak açıklarken, erkekler “stres atmak için” mobil oyunları tercih ettiğini söylüyor.

Mobil oyun oynayan kullanıcıların yaklaşık yüzde 90’ı daha çok akıllı telefonlarını kullanmakta. Tablette oyun oynayanların oranı ise yüzde 33 civarında. Araştırma oyun meraklılarının tek oyunla yetinmediğini de ortaya çıkartmış. Kullanıcıların yüzde 85’in, en az 2 veya daha fazla oyunu akıllı cihazlarına indirdiklerini söylüyor. Tüm mobil oyunculara bakıldığında haftada en az 1 kere mobilde oyun oynadıklarını söyleyenler tüm kullanıcıların yüzde 83’ünu oluşturmakta. Her gün oyun oynayanların oranı ise yüzde 54.

Araştırmaya katılanların tercih ettikleri oyunlara gelince, “Puzzle”yani bulmaca türü oyunlar yüzde 30 ile tüm yaş ve SES gruplarının en çok tercih ettiği tür. Akıllı telefon kullananların yüzde 50’si, günde en az yarım saatini mobil oyunlara ayırdığını belirtmiş durumda. Kullanıcıların günlük ortalama mobil oyun oynama süreleri 45 dakika ve bu sürenin büyük kısmı evde ve toplu taşımada geçiyor. Oyun oynama saatleri yüzde 43 ile en fazla 20:00 – 23:00 arasında gerçekleşiyor. Mobil oyuncuların yüzde 56’sı bu prime-time döneminde bir yandan TV izlerken, bir yandan oyun oynamayı tercih ettiğini ifade ediyorlar.

Türk mobil oyun sektörü 24 milyonluk kullanıcı kitlesine ulaştı

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.