btbilgi

NASA’nın Jüpiter gözlem uydusu Juno, geçen senenin 4 Temmuz tarihinde dev gezegenin yörüngesine girmeyi başarmıştı. Son bir seneyi Jüpiter’in etrafında geçiren 20 metrelik uydu sayesinde biliminsanları hiç tahmin etmedikleri bilgiler ve gözlemler topladılar. Wired sitesi Juno’nun insanlığa sağlamış olduğu en önemli bilimsel gelişmeleri listelemiş.

Juno uydusu Jüpiter’in kuzey ve güney kutup bölgelerinden geçerken hem tonla ölçüm yaptı, hem de şimdiye kadar insanların ilk kez gördüğü manzaraların fotoğraflarını yolladı. Bu şimdiye kadar mümkün değildi, çünkü Dünya’dan bakıldığında Jüpiter tam dik durmakta ve bu yüzden de kutupların görülmesi imkansız oluyor. Kutup bölgelerinin, gezegenin genelinin turuncu ve beyaz renginin tersine mavi olduğu ve dünyamız büyüklüğünde fırtınalarla kaplı olduğu keşfedildi.

Juno henüz sadece bir kere Jüpiter’İn atmosferine yakın geçiş yapabildi. Ama bulgular, biliminsanlarının şimdiye kadarki tüm teorilerini değiştirebilir. Jüpiter’in aurora bölgeleri, gezegenin kutuplarından elektron çekerek güçleniyor. Ayrıca gezegenin atmosferi, manyetik alanı ve yerçekim alanları tahmin edilenden çok daha hareketli. Bu konularda elde edilen bilgiler o kadar sıradışı ki, Jüpiter ile ilgili bilinen her şeyi baştan yazdırabilir.

NASA’nın Juno’yu tasarlarken kullandığı teknolojiler ve fikirler bile kendi başlarına önemli bir gelişme sayılabilir. Biliminsanları uyduyu geliştirirken şimdiye kadar gidilmiş en uzak mesafeye gidebilecek (2,7 milyar kilometre uzağa), uzayın inanılmaz soğuğu ve Jüpiter’İn güçlü radyasyon alanı ile başedebilecek, gezegenin devasa elektrik alanından etkilenmeden çok hassas ölçümler yapacak donanımı taşıyabilecek bir araç planladılar. Juno bu sayede Jüpiter’in 4 bin kilometre yakınından geçerek ayrıntılı gözlemler yapabildi.

Juno uydusu daha gezegenin yakınından 12 kez geçecek ve ömrünü doldurana kadar insanlığa çok değerli veriler yollamaya devam edecek. Jüpiter’le ilgili elde edilecek bulgular, Güneş’in ve yıldız sistemimizin sırlarına bir adım daha yaklaşmak anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.