btbilgi

Akıllı evler yakın geleceğin en trend teknoloji konularından biri olacak. Tüm büyük teknoloji firmaları bu pazardan pay kapmaya çalışırken, bazen aradan yenilikçi bir firma çıkıyor ve işin nasıl yapılması gerektiğini gösteriyor. İşte Kirio Smart Home çözümü tam olarak böyle bir örnek. Çünkü Kirio sonradan parça parça eklenen bir sistem değil, eve entegre ediliyor, kablolu-kablosuz herşeye hakim olabiliyor ve ev sahiplerinin alışkanlıklarını öğreniyor.

Kirio’yu daha en inşa aşamasındayken monte etmeye başlıyorsunuz. Böylece evin elektrik sistemi üzerinden ekleyeceğiniz her türlü cihazı önceden bağlamak mümkün. Buna ısıtma, havalandırma, ışıklar, su saatleri, ses sistemleri, otomatik perdeler gibi mekanizmalar dahil. Firmanın CEO’su Rob Green “Eğer bir cihazın seri veya diyagnostik girişi varsa, Kirio onu kontrol edebilir” diyor. Hatta evinizdeki güneş panelleri, sulama sistemi veya güvenlik kameralarını bile bağlayabilirsiniz.

Şimdiye kadar üretilmiş en akıllı ev sistemi: Kirio Smart Home

Kirio’nun kalbi evin ortasında bulunan bir altıgen kutu. Bu kutunun içinde ısı, atmosfer, basınç, titreşim, hareket, nem gibi ölçümler için çeşitli sensörler, radyo alıcı-vericileri, kablolu bağlantılar, internet bağlantısı gibi ihtiyaç olacak herşey bulunuyor. Sistemin sensörleri kablolu veya kablosuz olsun farketmiyor, hatta sensörler duvarların içine bile gömülebiliyor. İnşaat aşamasında kurulum başlıyor, ‘Smart Configure’ isimli bir yazılım ile evle ilgili önemli bazı bilgiler (metrekare, oda düzeni, enlem boylam gibi) giriliyor. Binayı yapan kişilerin programcı olması gerekmiyor, sadece Kirio’ya bağlanması istenen tüm cihazların bağlantılarını yapmak ve gerekli bilgileri vermek yeter.

Ev tamamlandıktan sonra sistem evde yaşayanların hareketlerini takip etmeye başlıyor. Kaç kişi evde yaşıyor (akıllı telefonlardaki uygulaması ile bağlantı kurarak), kim kaçta eve geliyor, ışıklar ne zaman kapanıyor, hangi mevsimde evin sıcaklığı kaç derece isteniyor, TV kaçta açılıyor, perdeler kaçta kapatılıyor gibi alışkanlıklar izleniyor. Kirio bir noktadan sonra makine öğrenme ile her bireyin alışkanlıklarını belirleyip, gerekli zamanlarda çeşitli işleri kendi yapabilmekte. Mesela belli bir saatte evin ışıklarını açıp, belli saatte ısıyı olması gerektiği noktaya çekmek gibi.

Sistem eve bağlı olduğu için sökülüp götürülemiyor tabi. Eğer evden taşınıyorsanız, Kirio’yu resetleyip, yeni gelecek ev sahiplerine hazır hale getirmek yeterli. Evin kablosuz ağına veya bulut depolarına bağlı çalışmadığı için, her zaman hazır ve her zaman online kalıyor. Ayrıca elektrik kesintilerine karşı içinde kendi bataryası da var. Kirio Smart Home şimdilik ABD’nin Seattle bölgesinde bir dizi evde test ediliyor. 50 evlik bir diğer pilot program da uygulama halinde. Firma 1,799 dolarlık sistemi 2018 yılında tam anlamı ile satışa hazır hale getirecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.