btbilgi

Akrep dünya üzerindeki en zehirli yaratıklardan biri olarak biliniyor. Fakat işin ilginç tarafı akrep zehrinin tıbbi uygulamalarda büyük katkısı bulunuyor. Bunların arasında kanser araştırmalarından bağışıklık sistemi engelleyicilerine kadar farklı konular var. Ama asıl mesele akrepten zehri çıkartırken ne akrebe, ne de araştırmacılara bir zarar gelmemesini sağlamak.

Fas’daki Ben M’sik Hassan II Üniversitesi’nden Mouad Mkamel, akrepten zehir çıkartma işleminin iki kişiyi tehlikeye sokan ve akrebe zarar vermekle sonuçlanabilen ölümcül bir çalışma olduğundan bahsediyor. Zehir çıkartma sırasında araştırmacılar akrep iğnesine maruz kalabilir veya fazla sert davranıp akrebin zehir kesesini tahrip edebilirler. İşte sırf bunu çözebilmek için Mkamel ve ekibi akrepten otomatik zehir toplayacak bir robot inşa etmişler.

VES-4 ismindeki robot hem laboratuvar, hem de alanda kullanılacak kadar hafif ve pratik. Bir araştırmacı tarafından uzaktan kontrol edilebilen robot, özel kavrayıcı tasarımı ile akrebin kuyruğunu yavaşça tutuyor. Zehri akıtmak için kuyruğu tetiklemesi gerekli, bunu da belli bir dozda elektrik vererek yapıyor. İğne bölümünden damlayan zehir böylece otomatik şekilde toplanıyor ve saklanıyor. VES-4 farklı akrep türleri üzerinde denenmiş ve değişik akreplere göre özel ayar gerektirirse, bu ayarlar hafızada tutulabiliyor.

Wired’a göre akrep zehiri şu alanlarda kullanılmakta:

  • İçindeki bazı bileşikler sayesinde ağrıkesici olarak
  • Floresan molekülleri sayesinde kanser hücrelerinin aydınlatılmasında
  • Organ aktarma ameliyatlarında vücudun yeni organı reddetmesini engellemek için, bağışıklık sisteminin kısa süreli bastırılmasında
  • Mafsal iltihabı tedavisinde
  • Sıtma tedavisinde
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.