btbilgi

Geleceğin binalarının tamamında akıllı pencere sistemleri olacak. Bundan kastettiğimiz, içeriye giren ısı ve ışığı otomatik olarak ayarlayarak, binanın ısınma ve soğutma maliyetlerini yüzde 40’a kadar azaltabilen özel tasarım pencereleri kastediyoruz. Genelde ticari binalar ve gökdelenlerle görebileceğimiz bu tür pahalı çözümlerin ufak bir problemi bulunmakta. Bu tür akıllı pencereler çok düşük voltajlarda da olsa, işlevlerini gerçekleştirmek için hala binanın altyapısından elektrik çekmek durumunda. Bu da onların hızla yaygınlaşmasını engelliyor.

Princeton Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ise bu sorunu çözdüklerini söylüyorlar. Tasarladıkları akıllı pencere aynı zamanda çok az da olsa güneş enerjisi üretebilen bir versiyon. Böylece bu pencereler çalışmak için ihtiyaçları olan elektriği kendileri sağlayabiliyorlar. Pencerenin camı içine gömülü özel güneş hücreleri, güneşten gelen ışınımın UV (ultraviolet) ucundan enerji üretiyor. Neredeyse tamamen şeffaf ve dışarıdan belli olmuyor.

Geleneksel güneş hücrelerinin siyah veya koyu renk olmasıın sebebi, güneş ışınımının tün dalgalarından enrji üretebilmesi için. Silikondan üretilen klasik hücreler hem görülebilir ışığı, hem de ısıyı soğurmak için tasarlanmış. O yüzden akıllı pencere tasarımı sadece “yakın-UV” denilen banttan enerji çekecek biçimde planlanmış. Araştırmacılar LED üretiminde kullanılan metodlar sayesinde, organik semiiletken yüzeylerini camlara entegre etmişler. Bu da yepyeni bir üretim tekniği gerektirmediği için akıllı pencerelerin maliyetlerini daha uygun hale getiriyor.

Akıllı pencerenin camı ise şeffaflığı değiştirilebilen elektrokromatik (elektrik verildiğinde rengi veya şeffaflığı değişen) bir malzeme ile kaplanmış. Güneş ışıdığında pencere kendi ürettiği enerjiyi kullanarak camı biraz daha koyu hale getiriyor. Karartılmış halinde bu pencere gelen ışığın yüzde 80’ini kesebilmekte. Kendi kendini besleyen sistem sayesinde bu akıllı pencere türü sadece yeni binalara değil, varolan binalara da takılabilir hale gelecek.

Araştırmacıların yaptığı çalışma Nature.com jurnalinde bir bilimsel doküman olarak yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.