btbilgi

Uzaya yolculuklar zamanında ABD ve Sovyetler Birliği’nin yarışı ile başlamıştı. ABD hükümeti uzay programını iptal ettiğinden beri, bu alandaki en büyük güç olarak Rusya kaldı. Ama şimdi irili ufaklı birçok başka oyuncu, oyun tahtasında yerlerini almaya hazırlanıyor. Bunların arasında tonla ticari şirket ve en iddialı ülkelerden Çin, Hindistan ve Japonya da var.

CNN’in haberine göre, Japonya 2030 yılına kadar aya insanlı görev yapmak istiyor. Böylece zamanında ABD ve Rusya arasındaki rekabeti, Çin ile bir kere daha canlandırabilir. Ay görevi için planlar, Japon Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) tarafından açıklanmış. Görünüşe bakılırsa Japonya bu görevin tüm kredisini kendi başına almak istemiyor. JAXA sözcüsünün açıklamasına göre bu görevin çokuluslu bir operasyon olması ve gelecek birkaç yıl içinde aya ulaşmak hedeflenmekte.

İnsanlı bir Ay görevi tek bir ülke için biraz fazla maliyetli olabilir. Japonya bu plan ile maddi yükü hafifletmek ve ülkeler arasındaki bilimsel ortaklıkları geliştirmek niyetinde. Japonya görevde yer alacak uzay aracını Ay’a göndermek için gereken teknolojiye katkıda bulunacak. Görev için hazırlıkların 2025’te başlaması planlanmış. İnsanlı Ay yolculuğu ve ülkenin dğer uzay hedefleri için daha detaylı bir plan, Mart 2018’de Japonya’da düzenlenecek ‘Uluslararası Uzay Keşif Forumu’nda açıklanacak.

Bu görev planı, JAXA’nın Uluslararası Uzay İstasyon’unun ötesine Japon astronot göndermek için açıkladığı ilk program. Fakat diğer Asya ülkeleri tarafından yakın zamanda ortaya benzer fikirler konulmuştu. Geçen yılın Aralık ayında Çin, 2020 yılına kadar Mars’a bir rover araç yollama ve daha ötesinde de insanlı bir Ay görevini ilan etmişti. Hindistan‘ın da bu konuda planları var. 2008’de Ay’a inen dördüncü ülke haline geldi ve 2018 yılının ilk yarısında Ay’a ikinci bir insansız görevi düzenlemek niyetinde.

Star Trek dizi ve filmlerindeki epik galaksi maceralarına daha çok var belki, ama en azından yola en yakındaki komşumuza uğrayarak çıkabiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.