btbilgi

“Dikey orman” konsepti insanlığın şehirleşme yüzünden hızla kaybetmekte olduğu yeşillik alanları tekrar kazandırma amacını gütmekte. Şimdiye kadar dünya üzerinde farklı örneklerini ve planlanan projeleri gördüğümüz bu konsept, şimdi ülkemizde de uygulanacak. Greenox isimli proje tamamlandığında “dünyanın ikinci ve Türkiye’nin ilk dikey ormanı” olma iddiası ile geliyor.

Sürdürülebilir ve yeşil mimari terendinin ülkmeizdeki örneği olması hedeflenen Greenox, İstanbul’un merkezindeki 4. Levent semtinde inşa edilmekte. 13 bin metrekare konut, 1.000 metrekareden fazla sosyal tesis alanına sahip 17 katlı binada 170 dairenin yanı sıra, 900 ağaç ve 25 bin 500 bitki bulunacak. Greenox’un yalnız dış cephesi yeşil olmayacak, ‘LEED Gold’ adayı bina kendi kendine yeten enerji ve su tasarruflu sistemlerle donatılacak. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) derecelendirme sistemi, ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından yaratılmış ve mimari yapıların çevreye uyumu ve sürdürebilirlik tasarım koşullarına uygunluğunu ölçen bir sertifikalandırmadır. Bu sertifikaların en üst seviye yapılara verileni Platin ve ikinci sıradakilere verileni Altın’dır.

Dikey orman Greenox’un dış cephesine yerleştirilecek ağaç ve bitkiler, şehrin nefes almasına yardımcı olacak. Oksijen üretecek bitki örtüsü, karbondioksit ve toz partiküllerini emmeye ve oksijene çevirmeye yarıyor. Ayrıca binanın dışındaki bitkiler dairelere ısı ve nem yalıtımı sağlayarak, daha az enerjiyle binanın yazın serin ve kışın sıcak kalmasına yardımcı olacak. Dış cephede oluşturulacak zengin bitki örtüsü, bulunduğu bölgedeki biyolojik çeşitliliği artırırken, kanatlı canlılar için de yaşam alanı oluşturacak.

2017’nin Kasım ayında tamamlanması planlanan proje ile ilgili ayrıntılı bilgiyi resmi web sitesinden edinebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.