btbilgi

Kendi kendine gidebilen otomobiller için henüz teknoloji standartları oturmadı ama tüm büyük firmalar pazarın bir ucundan tutabilmek için farklı çözümlerle geliyorlar. Japon devlerinden Mitsubishi Electric de her üç boyutlu haritalama sistemi, hem de gelişmiş sürücü destek sistemi sayesinde bu endüstride “ben de varım” diyen firnalardan.

Mitsubishi’nin geliştirdiği ‘Mobil Haritalandırma Sistemi’ aracın tavanına monte edilen sensörlerden, kameralardan ve lazerlerden yararlanarak santimetre kesinliğinde 3D haritalar hazırlamak için verileri gerçek zamanlı olarak topluyor. Lazer tarayıcılar (LIDAR), 3D kameralar ve GPS antenlerinden gelen verileri analiz ederek konumsal yol ve yol kenarı yapıları bilgilerini yaklaşık 10 cm’lik hata payıyla verebiliyor. Bu işlem için tasarlanan yapay zeka uygulaması, sadece gerekli olan verilerin alınması ve tanınması konusunda kesinliği arttırarak benzer harita oluşturma yöntemlerine kıyasla 10 kat daha hızlı (ve daha düşük maliyetle) harita oluşturulmasını sağlamakta.

Mobil Haritalandırma Sistemi’nin becerileri arasında geçmiş yol haritası verilerinin karakteristik noktalarını ve en yeni verileri otomatik olarak karşılaştırma, dinamik 3D haritaların kolay bakımı ve güncellenmesi, her seferinde tüm haritayı güncellemek yerine yalnızca değişen noktaların otomatik olarak çıkarılması gibi işlevler de var. Bununla birlikte Quasi-Zenith uydu sistemi ve yüksek doğrulukta yer belirleyici teknolojileri ile güvenli otonom sürüş için gerek duyulan santimetre seviyesinde konumlandırma verileri de yaratılabiliyor.

Mitsubishi Electric tüm bunları ve daha fazlasını kapsayan konsept aracı EMRAI xDAS 3.1’i ilk kez Cebit Fuarı’nda tanıtmıştı. Bu konsept araç yeni otonom sürüş destek sistemleri için bir test prototipi olarak kullanılıyor. Firma hem otonom sürüş, hem de çeşitli sürücü destek sistemlerini gelcekte kendi modellerinde uygulamaya sokabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.