btbilgi

Mimari alanında yepyeni, sıradışı trendlerle karşı karşıyayız. Güvelerden esinlenen ve drone ile inşa edilen yapılar, mantarın bir inşaat malzemesi olarak kullanımı veya ahşaptan üretilen gökdelenler gibi. Bu trendlerin en ilgi çekenlerinden biri de robotların işçi olarak çalıştırılması olsa gerek. Daha önce tuğla döşeyen robotlarını gördüğümüz beyin takımı ETH Zurich, bu sefer de kendi başına beton duvar hazırlayan bir başka robot tasarlamış.

Prefabrik evlerin inşasında farklı bir yaklaşım sunmak için planlanmış bu pilot projede, özel tasarımlı 2 metrelik robot kendi kendine hareket ediyor ve tüm inşa işlemlerini yürütebiliyor. Örnek olarak bir çelik/beton kombinasyonu ile duvar üreten cihaz, önce dalgalı şekle sahip çelik çubukları diziyor ve kaynakla birbirilerine bağlıyor. Bu çelik ağ, içine dökülecek özel beton karışımına destek ve ev sahipliği yapıyor. Özel kimyası sayesinde, dökülen beton ağın dışına taşmayarak sabit bir duvar oluşmasını sağlamakta.

Bu robot bu işi tek başına yapmıyor tabi. Üç boyutlu modelleme ile tasarlanan duvar için gerekli teknik ayrıntıların önceden planlanıp robota yüklenmesi lazım. Ayrıca kurulacak duvarın şeklini takip edebilmesi için yerde karekod işaretler de mevcut. Ama tüm şartlar ve malzeme sağlandıktan sonra, robot duvarın tüm örme işlerini kendi tamamlayabiliyor. Hem bu teknikle hem de ahşapla çalışabilen farklı iki robot, gelecek sene inşası gerçekleşecek olan ‘DFAB HOUSE’ projesinde yer alacaklar.

DFAB HOUSE projesi ile ETH mühendisleri dijital teknolojilerin inşaat işlemlerini nereye kadar otomatize edebileceğini denemek istiyorlar. Bu ev 2018 yazında inşa edilecek, 3 katlı olacak, 200 metrekareye oturacak ve tamamlandıktan sonra bir araştırma laboratuvarına dönüştürülecek.

Gelecekte inşaat işlerini tamamen robotlara bırakabilecek miyiz?
DFAB HOUSE

Gelecekte belki de inşaat sahalarında iş kazalarına, problemli çalışanlara ve grevlere yer olmayacak. Ayrıca geleneksel tekniklerle üretilemeyecek çok karmaşık binalar da böylece yapılabilir. Ama robot işçiler ve üç boyutlu ev yazıcıları sayesinde inşaat işlerinin ciddi bir kısmı da insanların elinden alınabilir gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.