btbilgi

Şehirler akıllı olsun olmasın, genel elektrik tüketimini azaltmak için cıvalı veya halojen sokak lambalarından LED lambalara geçilmesi çok mantıklı bir çözüm. Dünya üzerinde bir çok şehir belediyesi bu yönde çalışmalar yapıyor. Daha az elektrik tüketen bu LED sokak lambalarının şehirlerdeki doğal yaşama etkileri hakkında bazı araştırmalar var ama ya insan sağlığına etkileri?

Amerikan Tıp Derneği (American Medical Association – AMA) tarafından yayımlanan bir araştırma, şehirlerde kullanılan LED sokak aydınlatmalarının insan sağlığına zarar verdiği noktaları açıklıyor. Rapora göre bu ışıklar şehir sakinlerinin gözlerinde aşırı yorgunluk ve 24 saatlik fizyolojik ritmlerinde (circadian rythm) bozulmaya yol açabiliyor.

AMA kurumu şehir yönetimlerinin kullanması için bir aydınlatma klavuzu da hazırlamış. Klavuzda LED sokak lambalarının 3 bin Kelvin ışık ısısında olması gerektiğinden bahsediliyor. Bu ışık ısısı insan gözünün daha rahat ettiği bir noktaya işaret ediyor. Ayrıca belli ışık yoğunluğu seviyelerinin de altında kalınması öneriliyor. Raporun belediyelere verdiği öneriler arasında sabaha doğru ışıkların seviyesinin düşürülmesi ve mavi renk spektrumundan (4 bin – 5 bin Kelvin arası) uzak durulması da var.

Şehirlerde yüksek yoğunluktaki ve yüksek ışık ısısındaki ampullerin kullanımı, ayrıca insanların fizyolojik ritmlerini etkileyip, vücudun gece yarısında bile sanki sabahmış gibi tepki vermesine yol açabiliyor. Beyaz LED ışıklarının bedende melatonin üretimini baskıladığı da bilimsel olarak kanıtlanmış. Bu da kişiye ekstra yorgunluk ve bazı kanser türlerinin riskinde artış olarak geri dönmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.