btbilgi

Elektrikli otomobiller daha şimdiden otomotiv endüstrisinde büyük dalgalar yaratmaya başladı bile. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yükselişine paralel şekilde ilerlemesi beklenen bu endüstri, gelecekte çok büyük pazar paylarına gebe. Almanya kökenli Berenberg Bank’dan yayımlanan bir rapor, bu endüstrinin merkezine Tesla firmasını oturtması ile dikkat çekiyor.

Raporun yazarı analist Alexander Haissl, Tesla’nın elektrikli otomobil pazarındaki neredeyse tekel olabilme potansiyeli ile ilgili şu sözleri kaleme almış: “Otomotiv üreticilerinin elektrikli araçlar (EV) konusundaki yetersizliği, algılanandan çok daha kötü bir durumdadır. EV’lerin seri üretimleri ve büyük satış miktarları ile ilgili çok fazla fikir olmasına rağmen, gerçekten bu konuda aksiyona geçmede gecikmeler ve stratejik adanmışlık eksikliği otomotiv firmalarının gerçek yaklaşımını ortaya koymaktadır. Hiçbir büyük firmanın 2020 ortalarına kadar açık ve net bir yüksek volümlü EV üretim planı bulunmamakta.”

Haissl raporda Tesla’nın bu durum karşısında, tüm elektrikli otomobil pazarında tekel olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade ediyor. Böylece yenilikçi EV firmasının 2020’lerin ortalarına varıldığında, geleneksel yaklaşımlı tüm otomotiv markalarından çok daha önde olacağından bahsedilmekte. Raporu büyük ölçüde haklı bulan Electrek sitesi yazarı Fred Lambert ise asıl problemin “açık ve net plan” kısmında olduğunu düşünüyor. Lambert otomotiv firmalarının hepsinin EV üretim planları olduğunu ama rekabet korkusu yüzünden bu planları açıklamadıklarını savunmakta.

Raporda Tesla’nın 2020’lerin ortalarına kadar yatırımlarını katlayarak, önde olduğu yarıştaki birincilik pozisyonunu koruyacağından da bahsedilmekte. Tesla’nın gelecek 5 yılda elektrikli otomobil üretimine 32,7 milyar dolar harcayacağı öngörülmüş. Bu rakam Daimler ve Volkswagen’in beraberce bu alanda yapmayı planladıkları yatırımdan (sadece Daimler’İn yatırım planı 11 milyar dolar) yaklaşık yüzde 40 daha fazla denilmekte.

Elektrikli otomobillerin en önemli ve en pahalı parçalarından olan bataryalar konusunda daTesla övgüler alıyor. Raporda Tesla ve Panasonic’in stratejik ortaklıkları sayesinde iki firmanın da EV bataryası pazarında önde oldukları, teknolojik ve maliyet konularında liderlik yaptıklarına dikkat çekilmiş. İkilinin batarya yatırımlarının açık bir yol planına sahip olduğu ve geleneksel üreticilerden daha proaktif davranabildikleri belirtiliyor. Fakat diğer markaların da yakın gelecekte iddalı batarya üretim hedefleri ile arayı kapatma ihtimalleri de gözardı edilmemiş.

Forbes’un konu ile ilgili haberinde Haissl’ın otomotiv markalarının EV planları ile ilgili verdiği ayrıntılar bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.