btbilgi

Elon Musk’ın ilk bakışta bir şaka olduğu zannedilen fikri, epey ciddiye binmiş gibi görünüyor. Dünyaca ünlü teknoloji vizyoneri, bir Tweet mesajı ile şehirlerin yoğun trafiğinden sıkıldığını, bir tünel kazıp her yere rahatça gitmek istediğini söylemişti. Kurucusu olduğu SpaceX firmasının Los Angeles’deki merkezinde yeri kazmaya başladığında da pek ciddiye alınmadı. Ama ‘The Boring Company’ ismindeki yeni şirketinin tünel makinesi, artık SpaceX sınırlarını da geçip şehrin altını oymaya başlamış.

Musk gelişmeleri en sevdiği haber platformu olan Twitter’dan vermeye devam ediyor. Şirketinin “Godot” takma adlı tünel makinesinin Los Angeles’in altını kazmaya başladığını gururla açıklıyor. Godot ismi, ünlü İrlandalı yazar ve tiyatro yönetmeni Samuel Beckett’ın “Godot’yu Beklerken” isimli eserine bir gönderme. Musk’ın makinesinin asıl adı ‘Tunnel Boring Machine” (TBM), 1.200 ton ağırlığında ve 122 metre uzunluğunda.

Yine Twitter hesabından öğrendiğimiz kadarı ile Musk, Los Angeles belediye başkanı Eric Garcetti ile görüşmüş ve başkan tünel planlarını destekliyor. Şehrin yoğun trafiğinin bir kısmının yer altına taşınması fikrine destek veren Garcetti, bu yönde çalışmalara devam etmesi için Boring Company şirketine izin vermiş durumda.

Böylece Musk’ın hayal ettiği tüneller ağının ilk bölümünün kazısı başlamış. Tünellerin ilk aşamda Los Angeles Uluslararası Havaalanı’nı Culver City, Santa Monica, Westwood ve Sherman Oaks noktalarına bağlaması planlanmış. İlk kazılmakta olan rota ise Culver City ve havaalanı arasında. Musk’ın tünel projesine sıcak bakan sadece Los Angeles belediye başkanı değil, Chicago belediye başkanı Rahm Emanuel’in de benzer bir proje için Boring Company ile görüşmeler halinde olduğu, Futurism sitesi tarafından bilgi olarak veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.