btbilgi

Politikacılar küresel ısınmanın gerçek olup olmadığını tartışadursun, bilim ise bunun kanıtlarını sunmaya devam ediyor. Yeni bir araştırma raporu, Antarktika kıtasında şu anda yüzde 1 oranında olan buzu yokolmuş alanların 2100 yılında yüzde 25’e kadar artacağını öngörüyor. Rapor buzların çekilmesinin doğal ortama, çevreye, hayvan ve bitki türlerine vereceği zararı ayrıntıları ile anlatmakta.

Antarktika kıtası dünya üzerinde başka yerlerde bulunması asla mümkün olmayan hayvan ve bitki çeşitlerine ev sahipliği yapmakta. ‘Australian Antarctic Program’ (AAD) ismindeki organizasyonun desteklediği uluslararası bir araştırmacı ekibi, buz kaplı alanların 2020’den itibaren hızla azalmaya başlayacağına inanıyor. 2100 yılında kıtanın buzla kaplı olmayan bölgelerinin yaklaşık 17 bin kilometrekareye varacağı hesaplanmış.

Araştırma ekibi çalışmlarında hem bölgede yapılan gözlem gezilerinden toplanan bilgileri, hem de küresel ısınmanın bölgedeki iklim ve doğal yaşama etkisini hesaplamak için çeşitli bilgisayar modelleri kullanmış. Raporun başyazarlarından Queensland Üniversitesi görevlisi Jasmine Lee, şimdiye kadar Antarktika araştırmalarının hep eriyen buzullar ve yükselen okyanus seviyelerine odaklandığını belirtiyor. Küresel ısınmanın bölgedeki biyolojik ortama nasıl etki ettiği konusunda pek az inceleme çalışması düzenlenmiş.

Küresel ısınma Antarktika çehresini değiştiriyor, türler tehdit altında

Lee, Antarktika kıtası ve doğu kıyısındaki buzla kaplı alanların foklar, çeşitli türlerde deniz kuşları, zıpzıp böcekleri (collembolan) ve yuvarlak solucan (nematode) türleri için yaşam sahası olduğunu ifade etmekte. Bunların dışında bölgede dünyanın başka hiçbir yerinde yaşayamayacak mantarlar, yosunlar ve likenler bulunduğunu da ekliyor.

Araştırma ekibinden Dr.Aleks Terauds ise bu türlerin bölgesel dağılımının incelenmesinin önemli olduğndan bahsetmekte. Bu türlerin bazıları çok sınırlı buz kaplı alanlarda yaşamakta ve buzların yokolması ile birçok türün yokolma ihtimali sözkonusu. Buzların azalmakta olduğu alanlardaki değişimlerin araştırılması, Antarktika kıtasının yaşamakta olduğu değişim ile ilgili bizlere çok önemli bilgiler sağlayabilir.

Ekibin çalışmalarının yer aldığı rapor, Nature.com sitesinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.