btbilgi

Rüzgar enerjisinin, bu sene itibarı ile kömür ve benzer fosil yakıt enerjisine denk hale geldiğini daha önce haber olarak vermiştik. Tam da bunun üzerine, dünyanın en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden Çin’in gelecek 10 yıllık planı öngörüleri geldi. MAKE Consulting firmasının yayımladığı “China Wind Power Outlook 2017” raporuna bakılırsa Çin yılda ortalama 25 GW’lik rüzgar santrali yatırım yaparak, 10 yılda 403 GW daha enerji üretmek niyetinde.

Raporda Çin hükümetinin yatırım planları ve analizi yer almakta. Buna göre 2016 yılında Çin 23 GW yeni rüzgar kapasitesi sağlamış. Toplamda ise kapasite 168,7 GW’ye yükselmiş durumda. Ülkenin 2015’deki rüzgar santrali kurulumu ise rekor bir rakam olarak 30,5 GW olmuş. Çin Ulusal Enerji Kurumu (Chinese National Energy Administration – NEA), duyurduğu 13’üncü “5 Yıllık Rüzgar Enerjisi Planı”nda 210 GW’lik kurulumu hedeflemiş durumda. 2020 sonu itibarı ile rüzgardan elde edilmesi planlanan enerji ise 420 TW/s.

Çin’in bu alanda önündeki en büyük problemin yeni santraller kurmak için yatırım bulmak değil, ülkenin sorunlu elektrik dağıtım şebekesi olduğuna dikkat çekiliyor. Raporda bazı rüzgar santallerinin şebekeye bağlantısında sorunlar ve şebeke çapında ciddi kayıplar yaşandığı ifade edilmiş. Ama bu türden altyapı sorunlarının 2020’den önce çözülmesinin pek mümkün olmadığı da iletiliyor.

NEA 5 yıllık planına bağlı kalarak, ülkede rüzgar enerjisi şebekesinin durumunu anlık olarak gösteren bir kontrol sistemi devreye sokmuş durumda. Sistemde en sorunlu şebeke bölgeleri olarak Kuzeydoğu Çin’de Jilin ve Heilongjiang; Batı Çin’de ise Gansu, Ningxia ve Xinjiang uyarı vermiş durumda. Clean Technica sitesi bu bölgelerin hepsinin en büyük rüzgar enerji santrallerine evsahipliği yaptığını ifade ediyor. 2017’de en çok rüzgar yatırımı yapılan bölgeler Qinghai, Shaanxi, Henan ve Hebei olmuş.

Bunların dışında NEA’nın planları doğrultusunda karadaki rüzgar santallerine uygulanan “feed-in tariff” (FiT) oranlarında da düşüş olacağı belirtilmiş. 2014-2016 arasındaki tarife indirimleri dışında, 2023’e kadar 2 veya 3 defa daha tarife düşüşü uygulanması bekleniyor. Bu indirimler sonucunda, Çin hükümeti rüzgar santrallerine uyguladığı sübvanse fonlarının yükünü azaltmak niyetinde deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.