btbilgi

Tüm otomotiv firmaları kendi kendine gidebilen araçlarla ilgili gelişmelerin bir parçası olmaya çalışıyor. Teknoloji firmaları bu konudaki çoğu noktada otomotiv firmalarından önde olduğu için de iki taraftan ortaklıklar sıkça görülmekte. Bu ortaklıklara en son olarak Volvo ve NVIDIA katıldı. NVIDIA firması İsveçli otomobil markasının otonom araçlarının sürüş teknolojisini tedarik edecek.

NVIDIA bu anlaşma ile Volvo’nun bu iş için kurduğu başka bir ortak ekibin parçası oluyor. Bu ekipte şimdiye kadar Volvo, otomotiv parça sağlayıcı Autoliv ve yazılım geliştirici Zenuity vardı. Zenuity firması da zaten Volvo ile Autoliv’in sırf bu proje için ortaklaşa kurduğu yeni bir startup. NVIDIA bu ortaklığa akıllı arabaların beynini oluşturacak donanımı sağlayarak katılacak.

Donanım olarak NVIDIA’nın ‘Drive PX2’ platformunun tercih edileceğinden bahsediliyor. Bu platform ihtiyaca göre el boyutunda basit bir bilgisayardan (Cruise Control desteği), çok güçlü yapay zeka destekli süperbilgisayarlara (tam otonom araba) kadar ölçeklenebiliyor. Drive PX2 sensörlerden gelen verileri gerçek zamanlı olarak analiz ediyor ve derin öğrenme ile kendi kendine kurallar geliştirebiliyor. Volvo bu platformu zaten bazı prototip araçlarında testler için kullanıyordu. Drive PX2 kullanan araçlar halen İsveç’deki Gothenburg şehrinde denemelerde yer almakta. Bu platform aynı zamanda çok yeni bir yarış türü olan Roborace’deki robot yarış arabalarının da beyni olarak biliniyor.

Digital Trends, Volvo’nun bu dörtlü ortaklık sayesinde ilk Seviye 4 otonom arabayı 2021 yılında sokaklara çıkartmak niyetinde olduğunu söylüyor. Seviye 4 demek, otonom bir arabanın neredeyse tamamen kendi kendine gidebilmesi, fakat az da olsa hala insan müdahalesine ihtiyaç duyması anlamına geliyor. Seviye 5 ise hiçbir şekilde insan müdahalesi olmayan, hatta direksiyonu bile bulunmayan tamamen robot araba demek. Ama bu seviyede araçların yola çıkması için henüz çok erken.

Bu işten karlı çıkan ortaklardan NVIDIA ise teknolojisini Audi, Mercedes-Benz ve Toyota gibi başka otomotiv devlerine de veriyor. Ayrıca Engadget’e bakılırsa Bosch ile şimdiki Drive PX2’den daha küçük ve hafif bir yapay zeka bilgisayarı üzerine çalışıyorlar. Bu arada Volvo otonom araç teknolojisini arabalar dışında kamyonlarında da kullanmak niyetinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.