btbilgi

Şu anda akıllı telefonunuza yüzünüzü göstererek açma özelliği çok az markanın en üst modellerinde var. Bunlara örnek olarak Samsung Galaxy S8 ve HP Elite X3 verilebilir. Ama bu özellik hepsinde her seferinde doğru çalışmayabiliyor. Telefonda yüz tanıma özelliğinin bir sonraki aşaması ise üç boyutlu yüz tanıma. Bu teknoloji üzerine çalıştığı bilinen firmalar arasında Apple ve LG var. Sony ise en yeni Xperia telefonunda yaptığı teknoloji demosu ile “ben de varım” dedi.

Üç boyutlu yüz tanıma teknolojisi şu anda satılmakta olan herhangi bir telefonda yer almıyor. Bunun sebebi olarak teknolojisinin hem donanım, hem de yazılım olarak henüz olgunlaşmamış olması denilebilir. Asus ve Lenovo’nun birer modelinde Google’ın artırılmış gerçeklik teknolojisi olan Project Tango yüklü. Project Tango donanımlı telefonlardaki kameralar derinlik ve üç boyut ölçebiliyor. Ama yüz tanıma için henüz kullanılmıyor.

Sony’den Xperia telefon ile üç boyutlu yüz tanıma demosu

İki boyutlu yüz tanıma teknolojisi, kameranın önüne konulacak temiz ve yüksek çözünürlüklü bir yüz fotoğrafı ile bile kandırılabiliyor. Bu da telefon açmak veya hassas işlemler için yüz tanımayı onay mekanizması olarak kullanmayı elverişsiz kılıyor. Üç boyutlu yüz tanımanın en büyük avantajı, kameranın önüne fotoğraf (veya 3D yazıcıda çıkmış bir kafa modeli) koyarak kandırılamayacak olması. Akıllı telefon firmaları daha güvenli bir biyometrik onay sistemi oluşturmak için bu teknolojinin peşinde koşuyorlar.

Sony ise üç boyutlu yüz tanıma için kendi alt firması olan SoftKinetic’i görevlendirmiş. SoftKinetic, Sony için kamera sensör modülleri ve görüntü tanıma teknolojileri geliştirmekte. TechCrunch’ın haberine göre İsveç firması KeyLemon’la çalışan SoftKinetic, bir Xperia telefonda ilk gerçek zamanlı teknoloji demosunu hazırlamış durumda. Bu ekibin çalışmaları ilk kez bu hafta Şangay’da düzenlenecek ‘Mobile World Congress Shangai 2017’ fuarında gösterilecek. Ama bundan sonraki hangi Xperia modelinde piyasaya çıkacağı belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.