btbilgi

Tüm dünya ülkelerinde yenilenebilir enerji konularında yatırımlar artarak devam ediyor. Özellikle de yarışa önden başlayan rüzgar enerjisi oldukça iyi bir durumda. Bunun en güzel ispatı Siemens’den geldi. Firmanın rüzgar enerjisi departmanından sorumlu Bent Christensen, yaptıkları hesaplamalara göre Avrupa’nın açık deniz rüzgar santrallerinin, şu anda kömür ve nükleer enerjiye denk maliyete sahip olduğunu açıklıyor.

Christensen Avrupa çapında denizlerde inşa edilen rüzgar enerjisi kaynaklarının, öngörülenden 3-4 sene önce fosil yakıtlara eriştiğini ifade ediyor. Hesaplara göre şu anda rüzgar enerjisinde megawatt/saat (MWh) başına 100 Euro’luk maliyet yakalanmış. Bu seviye, rüzgar santrallerinin artık devlet sübvansiyonu veya teşviği olmadan da karlı hale gelebilmesini sağlamakta. Bu alanda özellkle son üç senedeki maliyetlerin yüzde 27 gibi yüksek bir oranla düştüğüne dikkat çekilmekte.

2016’da yayımlanan bir analize göre, rüzgar enerjisi bu seviyede kömür ile işletilen santraller ve hatta nükleer santrallerle kapışacak noktaya varmış durumda. Bazı yenilenmiş raporlar, 2025 yılına kadar megawatt/saat başına maliyetin 75 Euro seviyelerine kadar düşeceğini tahmin ediyor. Siemens ve MHI Vestas firmaları bu seviyeyi yakalayabilmek için Kuzey Denizi’nde yeni ve gelişmiş santral projeleri oluşturmakla meşguller.

Rüzgarın dışında güneş enerjisinin de hızlı ilerlemesi, yenilenebilir enerji kaynaklarını çok daha değerli hale getiriyor. Çünkü artık bu kaynaklar fosil yakıtlar kadar verimli. Ayrıca artık çevreye zarar vermeden enerji elde etmemek için herhangi bir mazeret de kalmamış durumda. Bloomberg’in yayımladığı bir raporda 4 yıl içinde güneş enerjisinin de kömür enerjisine denk maliyete sahip olacağından bahsediliyor. Güneş enerjisindeki maliyet düşüşü de inanılır gibi değil: Son 5 yılda yüzde 58 oranında bir ucuzlama yakalanmış.

1981’den 2017’ye kadarki rüzgar enerjisi endüstrisi gelişim durumunu, buraya tıklayarak gidebileceğiniz haritada görebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.