btbilgi

Sahip olduğumuz elektronik cihazları çoğu zaman optimal ömürlerinin sonuna kadar kullanmıyoruz. Tüketim toplumunun körüklemesi ile bozulan bir akıllı telefonu veya tableti tamir ettirip kullanmaya devam etmektense, atıp yenisi almak çoğu zaman kolayımıza geliyor. Ama tabi işin bir de diğer yüzü var, bazı cihazlar özellikle zor tamir edilebilsin diye tasarlanmakta. Greenpeace ve iFixit biraraya gelip hangi firmanın cihazlarının daha zor tamir edilebildiğini raporlamışlar.

Greenpeace her sene tüm büyük teknoloji firmalarının çevreye ne kadar saygılı olduğunu, ne kadar geri dönüşüm yaptığını, ne kadar yenilenebilir enerji kullandığını araştırmalar ile ifşa eder. iFixit sitesi ise teknoloji meraklıları arasında epey ünlü. Piyasaya çıkmış her elektronik cihazı söküp hem hangi parçalardan oluştuğunu, hem maliyetini, hem de tamir edilebilirlik endeksini belirleyen incelemeler yapmaktalar.

Greenpeace: Microsoft ve Apple’ın cihazları tamire kapalı birer kutuBu ikilinin meydana getirdiği “tamir edilebilirlik klavuzu”, bazı markaları ciddi itham altında bırakıyor. Raporun en özet hali yukarıdaki grafikte görülebilir. Bu raporda teknoloji devleri olan Microsoft, Apple, Google ve Samsung’un çoğu cihazının tamire açık olmadığını görebilirsiniz. Yani cihazlarını öyle bir tasarlıyorlar ki, son kullanıcının (yetkin olsa bile) açıp herhangi bir parçasını değiştirmesi mümkün olmuyor. Bozulursa ya teknik servise götürmeli veya yeni bir cihazla değiştirmelisiniz.

“Tamir etme, değiştir” yaklaşımı sadece tüketimi desteklemiyor, aynı zamanda dünya çapında büyümekte olan elektronik çöp alanlarını da mütemadiyen genişletiyor. Cihaz tamiri konusunda en açık ve başarılı markalar ise Fairphone, HP, Dell, Acer ve LG olarak bulunmuş. Özellikle Fairphone’un akıllı telefonu kolay değişebilir ve geri dönüşüme hazır parçaları, çalışanlarına verilen adil maaşlar/haklar ve genel olarak çevreye saygılı yaklaşımı ile listenin en üst noktasına yerleşmiş.

Klavuzu hazırlamak için Greenpeace ve iFixit 2015 ve 2017 arasındaki en çok satan 40 cihazı ele almışlar. 17 farklı markadan gelen bu cihazlar iFixit’in temir puanlamasına göre ayrıştırılmış ve gruplanmış. Klavuzun tamamını buraya tıklayarak gideceğiniz sitede bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.