btbilgi

Bir kişi kaybolduğunda yakınları bulunabilmesi için emniyet güçlerine bir fotoğrafını verirler. Bu şekilde arama çalışmaları başlatılır ve eğer toplumda kayıp kişiyi fotoğrafından tanıyan olursa bilgi verebilir. Peki ya bu kişi 10 yıldır bulunamıyorsa? Aramaktan vazgeçmek yerine, halka daha yeni bir fotoğrafını verebilsek daha iyi olmaz mıydı? Yeni bir yüz tanıma ve tahmin sistemi bunu mümkün kılmak için geliştirilmiş.

İngiltere Bradford Üniversitesi’nden bir projede araştırmacılar, bilgisayara yüklenen bir algoritmanın eski bir fotoğraftan yeni bir imaj yaratabileceğini iddia ediyorlar. Algoritma fotoğrafı verilen kişinin yüz hatlarını tarıyor, bu hatlardan daha ileri bir yaşta nasıl bir görünüme sahip olacağını tahmin ederek bir resim çiziyor. Henüz proje çok kesin sonuçlar vermemekle birlikte, polisin hazırladığı eskizlerden daha başarılı sonuçların alınması potansiyeli var.

Bu algoritmanın arkasında makine öğrenmesi teknikleri yatıyor. Bilgisayara insan yüzünün yapısı, kaslar, kemikler ve bunların yarattığı varyasyonlar tanıtılmış. Ardından da yüzbinlerce kişinin farklı yaşlardaki fotoğrafları yüklenmiş. Bilgisayar bunların hepsini tarayarak kendince bir yaşlandırma algoritması oluşturmuş durumda. Böylece artık bilgisayar verilen bir çocukluk fotoğrafından, o kişinin ileriki yaşlarında neye benzeyebileceğini çıkartıyor.

Yeni yüz tanıma algoritması kayıp kişileri bulmada yardımcı

Denemelerden biri olarak, Yunanistan’daki Kos adasından 1991 yılında kaçırılmış Ben Needham vakası kullanılmış. 21 aylıkken kayıp olan çocuğun bulunması için polis uzmanları farklı yaşlardaki halini gösteren çizimler yapmışlar. Aynı fotoğraf bu algoritmaya da yüklenmiş ve 22 yaşına kadar geçirebileceği değişimlerle yeni halinin yaratılması istenmiş. Araştırmacılar yüz tanıma algoritmasının yaptığı resimlerin, polis uzmanlarınınkinden daha doğru olduğuna inanıyorlar. Fakat ekip halen algoritmanın zayıf olduğu saç tahmini ile ilgili daha doğru sonuçlar alınabilecek geliştirmeler üzerinde çalışmakta.

Çalışmanın ayrıntılı bir raporunu ‘Journal of Forensic Sciences’da yayımlanmış bilimsel makalede bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.