btbilgi

Türkiye’de en çok satan kitapların başında kişisel gelişim kategorisindekiler geliyor. Eğitimlerse cabası. Halk eğitim merkezlerinde, 50 liraya yaşam koçluğu eğitimleri, vakıflarda bedava iletişim eğitimleri.

Parayı bastırıp aldığımız Nefes eğitimleri, Koçluk Eğitimleri, NLP, Access Bar’dan tut,  Liderlik, Yöneticilik eğitimlerinden çık, Reiki, Yoga’ya kadar denemediğimiz yol çalmadığımız kapı kalmadı.

comentYanlış anlaşılmasın; ben bu eğitimlerin ve uygulamaların karşısında değilim. International Coach Federation (ICF) onaylı bir koçluk eğitim programı olan ve ICF Unvanlı bir koç olarak bunun aksini iddia etmem. Ancak her zaman eğitmeni ve dolayısıyla eğitim aldığınız kurumu sorgulamanız gerektiğini savunurum. Bu alanda merdiven altı çok fazla.

İki kitabın özetini çıkarıp “Eğitmenim” diye sokakta dolaşanlara itibar etmeyin, hatta “Benim, konuyla ilgili kitabım var” diyene bile hemen aldanmayın. Bakın bakalım kitabına kes kopyala yapıştır mı yapmış?. Anlaması kolay. Sizi etkileyen bir cümle veya paragrafı alın ve aynen Google arama bar’ına yazın. Aramayı yapın; karşınıza çıkıyorsa kesip yapıştırmıştır. Bu kez kitapta kaynak gösterip göstermediğini kontrol edin.

Konuya devam edelim;

Eğitim, uygulama, eğitim uygulama derken…..

Günün sonunda bakıyoruz Türkiye’de son 5 yılda antidepresan kullanımı yüzde 70 artmış, Bu ilaçların kullanımında kadınlar erkekleri ikiye katlamış.

Bu bir paradoks; tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan?

Depresyona girdiğimiz için mi kişisel gelişime / değişime odaklanıyoruz, kişisel gelişim mücadelemiz ve yaşamımızı değiştirme çabamız ve aldığımız eğitimler sonuç vermediği için mi depresyona giriyoruz?

Elbette pek çok cevabı var. Ben bir tanesine odaklanacağım.

Aldık eğitimi, okuduk kitabı. Gittik eve / işyerine.

Baktık olmuyor, hayata kaldığımız yerden devam ediyoruz. “Bu da işe yaramadı” diye sızlanarak..

Yahu arkadaşım; “Internetten Pilates Programı seyrederek vücudunu şekillendirebilir misin? O hareketleri sen de yapmazsan ne işine yarayacak?”

Kurumlara eğitimlere gittiğimde de her zaman bu örneği veririm. Sonunda da şu tavsiyede bulunurum. Siz bu eğitimi “kendi dilinize, yani kendinizce” ye tercüme edip, yaşamınıza uyarlamaz ve uygulamazsanız eğitim size ne yapsın; kitap size ne yapsın?

Çabuk vazgeçen bir topluluk olduk gibi geliyor bana. Fast food bilgi Oysa biliriz ki; “başarısızlıkların çoğu vazgeçmekten kaynaklanır.” Eğitimden aldığımızı iki uyguladık. Baktık olmuyor hemen bırakıyoruz.

Peki, “Neden çabuk vazgeçiyoruz?”.

Aslında cevabı bir önceki cümlede yer alan soruda gizli.

Nedenimiz güçlü değil.

 

Profesör Doktor A. Kadir Özer “Ben Değeri Tiryakiliği- Duygusal Gerilimle Başedebilme” isimli kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Kendisi, bu kitapta insanın olaylar karşısında verdiği zincirleme tepkiyi çok güzel ve anlaşılır biçimde ifade etmiş.

Kitap okumayı sevmeyenler için 18 dakikalık bir video önereyim. Bu konuda Simon Sinek’in “Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verir” isimli TED Konuşmasını dinlemenizi tavsiye ederim.

Dikkat edin. Güçlü bir nedeniniz olduğunda başarma yüzdeniz hep artmıştır.

Kendinize bir kitap alırken, bir eğitime gidecekken önce şunu sorun.

“Bu kitabı almamın / bu eğitime gitmemin sebebi ne?”

“Bu kitabı okuduktan/ bu eğitimi aldıktan kafa yapımdaki hangi değişikliklerin gerçekleşmesini umuyorum?”

“Bu kitap/ bu eğitim benim hangi değerlerimi hayata geçirmeme katkı sağlayacak? Ne bekliyorum?”

Paradigmamızı değiştiremezsek, bize davranış değişikliği öneren kitapların eğitimlerin hiçbir faydasını göremeyiz.

Paradigmanızı değiştirmek için de güçlü bir nedeniniz olmalı

“Nedeni güçlü olan nasılını bulur” (Nietzche)

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Tüm Girişimci ve İş Mentorları Derneği Kurucu Başkanı Nuri Murat Avcı, bugün Association for Coaching Türkiye Operasyon Başkanı ve Uluslararası Koçluk Federasyonu'nun kayıtlı mentorları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda House of Human Koçluk Eğitim Danışmanlık Kurucu Ortağı olarak görev yapan Avcı, koçluk ve mentorluk deneyimlerini yansıtan yazılarıyla ayda iki kez xTRlarge okurlarıyla buluşmaktadır.