btbilgi

Mercedes-Benz Stadyumu, ABD’nin Atlanta şehrine inşası devam etmekte olan özel tasarımlı bir yapı. Şehirdeki en büyük stadyum olan ‘Georgia Dome’un yerine geçecek spor merkezi, Atlanta United FC (Major League Soccer) ve Atlanta Falcons (National Football League) takımlarına ev sahipliği yapacak. Bittiğinde toplamda 1,6 milyar dolara mal olması beklenen stadyumun iletişim altyapısını AT&T firması üstleniyor.

Tasarımını HOK, tvsdesign ve Goode Van Slyke’ın yaptığı stadyum, özellikle 8 parçalı açılır tavanı ile dikkat çekiyor. Mercedes-Benz Stadyumu değişken koltuk düzeni ile futbol maçlarında 40 bin kişiyi, amerikan futbolu maçlarında ise 71 bin kişiyi ağırlayabilecek. Stadyum 26 Ağustos tarihinde düzenlenecek ilk maç ile halka açılacak.

AT&T ise kendisini stadyumun kurucu ortaklarından biri yapacak anlaşmaya imza atmış durumda. Bu anlaşma ile firma iletişim altyapısını sağlayacak ve stadyumun resmi iletişim sponsoru olacak. AT&T stadyuma iki adet 40GB’lik (toplamda 80GB) veri hattı kuruyor, bu hatlar alandaki 1.800 Wi-Fi noktasına servis verecek. Firma ayrıca tüm kablosuz iletişimin idare edileceği altyapıyı ve sistemleri de kuruyor. Firmanın DIRECTV sistemi, Mercedes-Benz Stadyumu’nun IPTV ağı üzerinden 2 bin ekrana direk yayın imkanı sağlıyor.

AT&T bunun dışında stadyumda kendine özel ‘At&T Perch’ ismindeki özel bir alana da sahip olacak. Özel tasarlanmış bir interaktif toplanma alanı olarak ifade edilen alanda spor meraklıları NFL Sunday Ticket ve NFL Redzone gibi etkinlikleri canlı izleyebilecekler.

Benzer bir altyapı çalışmasını İstanbul’daki Vodafone Arena’da da görmüştük. Vodafone burada hem tüm kablosuz iletişim altyapısını sağlamış, hem de ziyaretçilere sunulan ek hizmetlerle spor deneyimini zenginleştirmişti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.