btbilgi

Tayvan’daki üç üniversite bir araya gelip, çevrenin ve suların kirlenmesi konusuna dikkat çekmenin bir yolunu bulmuşlar. ‘Polluted Water Popsicles Project’ (Kirli Su Lolipopu Projesi) ismindeki bu çalışmada, ekipler Tayvan’ın 100 farklı noktasından su örnekleri toplamışlar. Bunları içlerindeki her şeyle beraber birer lolipop kalıbında dondurmaya karar vermişler. Oluşan lolipoplar reçineden birebir kopyalanmış ve çekici birer paketle birlikte bir sergide sunulmuş.

Meydana çıkan lolipop sergisi ilginç olduğu kadar rahatsız da edici. Uzaktan ilk bakışta renkli paketlerle ve çeşit çeşit sunulan lolipoplar, yakına gelindiğinde kabuslardan fırlama birer nesneye dönüşüyor. Lolipop örnekleri, toplandıkları su kaynağında bulunan yapay nesneleri yansıtan ölümcül birer objeye dönüşmüş. Bu lolipopların içindeki görülen nesnelerin büyük kısmı plastikten yapılma. Torbalar, plastik şişe kapakları, sigara izmaritleri ve farklı ambalaj parçaları rahatlıkla ayırtedilebiliyor.

Bu sergiyi hazırlayan ekibin mesajı çok açık: Temiz su kaynaklarının bu hale gelmesini istemiyorsak, çok acil şekilde önlem alınmasını sağlamalıyız. Bu durum sadece Tayvan’a özgü değil, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de plastik tüketimi ciddi seviyeler gelmiş durumda. Su kaynaklarının temiz kalması her vatandaşın birincil önceliği haline gelmeli. Hükümetlerin bu konularda birşeyler yapmalarını sağlamak, bizlerin de elinde.

Dışarıdan renkli ve eğlenceli paketleri ile bu ölümcül lolipop sergisi aynı zamanda, dışarıdan çok güzel gözükse bile vücudumuza soktuğumuz her gıdada tehlikeli birşeyler olabileceğini de bizlere anımsatmaya çalışıyor. Bu sergiyi gördükten sonra lolipoplara veya buz dondurmalara bir daha aynı şekilde bakamayacağınıza eminiz…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.