btbilgi

Perovskite minerali geleceğin güneş panelleri için en yüksek potansiyele sahip malzeme olarak gösterilmekte. Bunun sebebi ise güneş panellerinin verimini teorik olarak yüzde 31’e kadar yükseltebilmesi. Şu andaki geleneksel panel teknolojisinden en fazla yüzde 15-16 civarı verim yakalanabiliyor. Yani panele vuran güneş ışınımının ancak yüzde 15 kadarı enerjiye çevirilebiliyor. Bu rakamın artması güneş enerjisini dünya için şimdikinden çok daha önemli hale getirecek.

Bu malzeme ile üretilen güneş panelleri için 2009’dan beri farklı araştırma ekipleri uğraşıyor. Ortak çalışan İsveç ve İtalyan biliminsanları tutarlı ve sağlıklı bir perovskite güneş hücresi geliştirmeyi başarmışlar gibi görünüyor. Bu ekibin tasarladığı güneş hücreleri 10 bin saati aşkın süredir dış mekanlarda test edilmeke, bu da 400 günden fazla süredir enerji sağlıyorlar anlamına geliyor.

İlk basılabilir perovskite güneş hücresi 10 bin saattir çalışıyor

Perovskite bazlı güneş panelleri dış ortamda ciddi bir sorunla karşı karşıyalar. Laboratuvar ortamında yüzde 22 oranında enerji verimliliğine sahip hücreler, oksijen ve nem ile karşı karşıya kaldıkları anda bozulmaya başlıyorlar. Hava, ısı ve suyla tepkimeye giren hücrelerin, kısa zamanda yüksek enerji verimlilikleri düşmeye başlıyor. Bahseidlen ekip ise 2D/3D perovskite karışımlı hibrit bir güneş hücresi imal etmeyi başarmışlar. Bu yapının 2D tarafı enerji üreten molekülleri oksijen ve sudan koruyor. 3D yapıdaki moleküller ise sorunsuzca elektrik dönüşümü ile uğraşabiliyor.

Katmanlardan oluşan hücreler ayrıca tüm görünür ışık spektrumundan ışınım emip, bunu elektriğe çevirebiliyor. Bu da yüksek veriminin arkasındaki sırlardan birisi. Fakat tek sorun, bu hibrit perovskite hücrelerin henüz laboratuvardaki kadar yüksek enerji dönüşüm verimine ulaşamamış olması. Şimdilik bu dayanlıklı versiyon yüzde 11,2 civarında elektrik üretiyor. Ama tutarlılığı sayesinde bu oranı bir yıldan uzun süre boyunca dış etmenlere karşı koruyabilmiş. Araştırmalar ilerledikçe enerji dönüşüm oranının da yükselmesi bekleniyor.

Araştırmanın ayrıntılarını Nature.com sitesindeki bilimsel makalede bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.