btbilgi

Daha önce Wi-Fi teknolojisinin yenilikçi bir kullanımı ile duvarların ötesini görebilecek bir teknolojiden bahsetmiştik. Emniyet güçlerinin çok işine yarayacak bu teknoloji, şimdi de dronelar sayesinde üç boyutlu görüntülemeye dönüştürülüyor. Kaliforniya Üniversitesi öğrencisi Chitra Karanam ve Prof.Yasamin Mostofi bu konudaki çalışmalarını sundular.

Araştırmacıların yaklaşımı, insansız hava araçlarının yalnızca Wi-Fi sinyalleriyle duvarların içerisinden üç boyutlu görüntüler alması şeklinde özetlenebilir. Bu yaklaşım yalnızca Wi-Fi RSSI ölçümlerini kullanıyor, alanda farklı ölçümler yapılmasını gerektirmiyor ve görüntülenecek nesnelerin hareket etmesine gerek duymuyor. RSSI, ‘received signal strength indicator’ kavramının kısaltmasıdır, yani alınan sinyal gücünün işaretlenmesi olarak çevirilebilir. Sistemde bir drone duvarın bir tarafından 2.4GHz’lik radyo dalgaları yollar ve duvarın diğer tarafında bulunan bir drone da sinyallerin gücünü ölçer.

Araştırmacılar bu çalışmada 40 x 40 cm ebatlarında ve her biri 3.5 kg ağırlığında iki adet 3D Robotik RTF X8+ uçan drone kullanmış. Yapılan açıklamada alınan sinyalin gücünün, duvarın içinden nesnelere bağlı olarak belirli bir seviyede düştüğü belirtilmiş. Her iki drone daima birbirine paralel ve zikzak biçiminde hareket ediyor. 10 cm’lik tuğla duvarların dışarısında duruyorlar ve alanı farklı açılardan görüntülüyorlar. Ancak her şeyi görüntüleyebilmek mümkün değil. Araştırmacılar modelleme süreci sırasında bazı varsayımlar yaparak aralardaki boşlukları doldurmak zorunda.

Mesela kenarlar gibi net yapıların bazılarının ayrıntıları kaybolur. Ancak dronelardan alınan görüntüler ile nesnelerin uzunluğu oldukça yüksek bir doğrulukla tahmin edilebiliyor. Örnek olarak 1,48 metre olan bir duvar 1,5 metre olarak ölçülebiliyor.  Tuğla duvar senaryosu oldukça basit duruyor ama droneların arama-kurtarma ve anti-terör operasyonlarında kullanılır hale gelmelerine daha çok var. Bu türden bir üç boyutlu görüntüleme tekniği binaların ve köprülerin durumunu izlemek için, veya potansiyel arkeolojik alanları incelemekte de kullanılabilir.

Araştırmanın raporu bir bilimsel makale olarak yayımlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.