btbilgi

Ripple isimli Silikon Vadisi startup’ının işi elektronik, drone’lar veya büyük veri değil. Onlar kafayı bezelyeden süt üretmeye takmış durumdalar. İnekleri de masalarında duran küçük bir homojenizer cihaz. Bu cihaz yağ, şeker ve bezelye kökenli proteini birleştirip süt üretmeye yarıyor. Şirketin amacı vegan olsun olmasın herkese alternatif, sürdürülebilir ve sağlıklı bir süt sunmak.

Şirketin bunu yaparken kullandığı madde, patenti için başvurdukları ‘Ripptein’ (Ripple + protein). Ripptein elde etmek için bezelye benzeri bitkiler neredeyse tüm bitkisel öğelerinden temizleniyor ve ortaya sadece protein kalıyor. Yani içtiğiniz sütün tadı bezelyeye benzemiyor. Firma 2015’de kurulmuş ve şimdi sütün dışında başka ürünlere de bulaşmak niyetinde.

Bunlardan biri İngilizce’de ‘half-and-half’ (veya half cream) denilen yeni bir tür gıda. Bu gıdaların yarısı süt ve yarısı çeşitli tadlar içeren krema, alkolik içerikler veya farklı gazlı içeceklerden oluşuyor. Tüketiciler bu tür gıdaları sütten daha kıvamlı ama kremadan hafif birşeyler istediklerinde kullanıyorlar. Half-and-half ürünlerini kokteyllerde, dondurmalarda veya kiş yapımında kullanmak mümkün. Ripple’ın girmeye çalıştığı bir diğer pazar ise yoğurt. Bezelye sütü kullanılan bu ürünlerin tadı normalleri gibi olacak, ayrıca protein miktarı da öyle.

Ripple’ın kurucularından Neil Renninger sütü “biyokimyasal olarak protein, yağ ve şekerin birleşimi” olarak tanımlıyor. Süt yapmak için bitkisel yağ ve bitkisel şeker kullanıldığı gibi, Ripple’ın yöntemi ile bitkisel protein de kullanmak mümkün. Saf bitkisel proteinin tadı olmadığı için, piyasadaki benzer ürünlerden daha başarılı olacaklarını düşünüyorlar. Sadece ABD’de 2015 ve 2020 arasında hayvan bazlı süt ürünlerinin yüzde 11 kadar pazar payı kaybedeceği hesaplanmış. Hayvan kökenli olmayan süt ürünleri pazarının ise bu seneki 2 milyar dolardan, 2020’de 3 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor. Ripple’ın ilk süt ürünleri piyasaya çıktığından beri bir yıl geçmiş, bu dönemde Whole Foods mağazalarındaki satışları yüzde 300 artmış.

Bitkisel sütün yükselişte olma sebebi tek değil. Vegan’ların ve alerjileri olanların sebepleri çok açık ama beslenme değerlerine dikkat eden veya farklı tadlar arayan tüketiciler için seçim şansı da verebiliyorlar. Hayvansal sütün elde edilme biçimi dünya çapında çok büyük bir karbon ayak izine sahip olduğu için, çevre dostları için de bezelyeden elde edilen süt değerli hale geliyor. Ripple’ın metodunda ise bu karbon ayak izinin üçte bir oranına indiği saptanmış durumda. Çünkü bezelye yetiştirmek, inek yetiştirmekten çok daha doğa dostu. Ayrıca bitkisel süt bileşiminde daha az doğal yağ ve doğal şeker barındırabildiği için hayvansal sütten daha sağlıklı bile denilebilir. Acaba bezelye sütü denemenin zamanı geldi mi dersiniz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.