btbilgi

Windows 10’un içinde normalde fare ve klavyeden pek sıra gelmeyen, ama engelli kullanıcılar için çok önemli bir özellik var. Bu da sesli komut ve sesli dikte özelliği. Bu özellik hem işletim sisteminin içinde gömülü (Speech Recognition), hem de Microsoft Translator ve Bing arama motoru API’si tarafından kullanılmakta. Konuşma tarama ve yazıya çevirme becerisi ise ‘MS Cognitive Services’ tarafından sunulmakta. Microsoft’un deneysel projelerinin çıktığı ‘Microsoft Garage’ bölümünün sunduğu Microsoft Dictate ise bunlara en son katılan özellik oldu.

Piyasada sesli dikte için bulunabilecek en iyi programlardan biri Nuance firmasının ‘Dragon Dictate’i. Fakat bu program paralı ve her gün kullanmayacaksanız ücretli bir çözüme ihtiyacınız olmayabilir. Microsoft Dictate ise bir kurulum dosyası ile indirilip Office setine eklenti şeklinde dahil edilebiliyor. Office setiniz 32-bit ise kurulum dosyasını bu linkten, eğer 64-bit ise bu linkten indirebilirsiniz. İşletim sisteminizin sürümünün 32-bit veya 64-bit olması farketmiyor.

Eklentiyi kurduğunuzda Office setinin içindeki Word, Excel, PowerPoint ve Oultlook uygulamalarında sesli komutlar kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Word’de sesli metin yazdırma becerisi de ekleniyor. Windows 10’un sesli komut tanıma özelliği henüz Türkçe desteklemiyor. Microsoft Dictate ise sesli dikte için 20 dil destekliyor ama henüz Türkçe aralarında yok. Fakat Türkçe’nin de içinde olduğu 60 dilde gerçek zamanlı çeviri yapabiliyorsunuz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.