btbilgi

Mantarlar çok ilginç yapıları sayesinde birçok farklı alanda kullanılabiliyorlar. Üç boyutlu baskı ile mobilya üretiminden evlerin izolasyonuna, hatta üzerimize oturan özel tasarımlı kıyafet geliştirmeye kadar çok yenilikçi kullanımlarını gördük. Şimdi bunlara mantar kullanılarak üretilen, yaşayan ve çevre dostu bir inşaat malzemesi de eklenmiş durumda.

Brunel Üniversitesi öğrencisi Aleksi Vesaluoma tam bir mantarsever. Londra kökenli mimari stüdyosu Astudio ile birlike geliştirdikleri projede, mantarların uzayan ‘mycelium’ uçlarından faydalanarak mantar çubukları üretmeyi başarmışlar. Mycelium bölümü mantarın bitkisel besi-doku kısmını oluşturuyor ve keten bandajlar sayesinde gelişimleri kontrol ediliyor. Bir kalıp üzerine yayılan mycelium bir ay kadar serada büyütülüyor. Bu süre boyunca oluşan minik tüpler birbirlerine yapışarak istenen boyda çubuklar meydana getiriyorlar.

Mantar şimdi de mimari yapılar için alternatif bir malzeme

Bu çubuklar çeşitli yapılar oluşturmak için kullanılabiliyor. Vesaluoma örnek olarak festivallerde geçici inşa edilecek standlar ve çadırlar hayal ediyor. Bu yapıların üretiminde kullanılacak mantar çubuklar esnek, istenen şekilde tasarlanabiliyor ve ısıyı koruyabiliyorlar. Çubukların ilginç bir yan özelliği daha var. Üzerlerinde doğal olarak yetişmeye devam eden mantarlar toplanıp yenilebiliyor.

Yakın gelecekte mantardan inşa edilmiş binalarda yaşayacağımızı zannetmiyoruz. Ama bu deneme bize potansiyel alternatifleri göstermek açısından bile başarılı denilebilir. Bilim, mimari ve teknoloji doğayı kopyaladıkça önümüze çok farklı yollar açılmakta.

Mantar şimdi de mimari yapılar için alternatif bir malzeme

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.