btbilgi

Evrensel Temel Gelir, yani ‘Universal Basic Income – UBI’ özetle, her vatandaşa  asgari şekilde hayatı devam ettirmesine yetecek kadar paranın her ay karşılıksız şekilde verilmesi demek. Şu anda dünya çapında bazı denemeler yapılıyor, birçok ülke de yakın gelecekte çeşitli pilot programları yürürlüğe sokma planlarına sahip.

Peki acaba ünlü teknoloji liderleri ve politikacılar Evrensel Temel Gelir hakkında ne düşünüyorlar? Aşağıda Elon Musk’dan eski ABD Başkanı Barack Obama’ya kadar bazı önemli kişilerin fikirlerini bulabilirsiniz.

Elon Musk

Tesla ve SpaceX’in kurucusu, vizyoner girişimci Musk geçen sene Dubai’de düzenlenen ‘World Government Summit 2017’de UBI hakkında fikirlerini ilettmişti: Otomasyon, robotlar ve yapay zekanın ele geçirmesi potansiyel işler yüzünden UBI’nin zorunlu hale geleceğini, başka şansımız olmadığını savunuyor.

Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucularından ve CEO’su Zuckerberg, Harvard’daki diploma töreninde bir konuşma yapmıştı: Zuckerberg UBI’yi bir inovasyon kaynağı olarak görüyor. Böyle bir fırsat sağlanırsa insanların daha yaratıcı olacağını, günlük hayatlarında yaratıcı aktivitelere ve fikirlere yer verme özgürlüğüne kavuşacaklarını söylüyor.

Bill Gates

Microsoft’un kurucularından olan Gates bu konuda biraz çekimser konuşuyor. Konsepte karşı değil ama henüz uygulama için erken diyor. Henüz küresel kaynakların yetersiz olduğunu ve ilk aşamada ancak zengin ülkelerin yapabileceğinden bahsetmekte. O arada insanlara yardım etmek için başka projeleri hayata geçirmek gerektiğine inanıyor.

Steve Wozniak

Apple’ın iki kurucusundan hayatta olanı, Evrensel Temel Gelir konusunda ılımlı. Fakat Wozniak şu anda toplumlarda temiz su ve gıda gibi çok acil ihtiyaçları olan fakir insanlara öncelikli olarak kaynak ayırılması gerektiğini ekliyor.

Barack Obama

Eski ABD Başkanı UBI konusunda bariz şekilde olumlu veya olumsuz bir görüş bildirmemiş. Fakat yakın gelecekte yaşanacak otomasyon dönüşümü yüzünden sıkça konuşacağımız konulardan biri olduğunu da kabul ediyor. Kendisinin bu hassas konuda görüşten çok, tartışmalarla cevaplanmasını beklediği bazı soruları var.

Hillary Clinton

Eski First Lady ve geçen ABD Başkanlık seçimlerindeki adaylardan Hillary Clinton, Evrensel Temel Gelir fikrinin henüz olgunlaşmadığına inananlardan. Önceliğin henüz iş sahibi olamayan insanlara yeni iş olanakları yaratmaya verilmesi gerektiğini söylüyor. Bu fırsatlar yaratılmadan direk nakit para vermenin, insanlara “Artık hiçbir şey yapmanıza gerek yok” demekle aynı şey olacağını belirtiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.