btbilgi

Bir araştırma ekibine göre üzüm kökenli bazı bileşikler, hem bir petri kutusundaki hem de farelerdeki kolon kanseri kök hücrelerini öldürebilme potansiyeline sahip. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, kolorektal kanser ABD’de en ölümcül kanser türlerinde ikinci sırada. Bu çalışma başarılı olursa, kolon kanserini önlemeye yardımcı olmak ve kolon kanserinden kurtulanlara da hastalığın tekrarlama riskini azaltmak için bir bu bileşiklerden bir hap üretilme şansı var.

Çalışmayı yürüten ekipten, yemek bilimi konusunda Doç.Dr. Jairam K.P. Vanamala, “Üzüm derisinde ve tohumlarında bulunan resveratrol bileşikler, kolon kanseri önlemeye yönelik tedavilere yol açabilir,” açıklamasını yapmış. Penn State Üniversitesi Hershey Kanser Enstitüsü’nde öğretim üyesi olan Vanamala, “Resveratrol ve üzüm çekirdeği özlerinin kombinasyonlarının, kolon kanseri hücrelerini öldürmede çok etkili olduğunu görüyoruz” diyor ve ekliyor: “Ve öğrendiğimiz başka bir şey de, bu bileşiklerin kombinasyonunun sağlıklı hücreler için zaralı olmadığı”.

Kolon kanseri kadınlarda en sık görülen ikinci, erkeklerde ise birinci kanser olarak tespit edilmiş. Vanamala “Biz özellikle kök hücrelerini hedef almakla ilgileniyoruz çünkü kanserli kök hücre teorisine göre, kanserli tümörler kanserli kök hücreleri tarafından yönlendiriliyor” tespitinde bulunuyor. “Kanser kök hücreleri kendi kendini yenilemelerini, hücresel farklılaşmalarını ve kök hücre benzeri özelliklerini, istila ve yayılmadan sonra bile devam ettirebilirler” şeklinde bilgi veren Vanamala ve ekibi, resveratrol ve üzüm çekirdeği özütünün, kanser kök hücresini yok etmek için ayrı olarak alınması durumunda daha etkisiz olacağını saptamışlar.

Vanamala bu konudaki açıklamasında, “Üzüm çekirdeği özünün ve resveratrolun kombine etkisi, bitkiler ile beslenen kültürlerin neden daha düşük kolon kanseri oranlarına sahip olduğunu anlamamızda yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda bir insanın biraz daha fazla farklı bitki türleri, bitkinin farklı kısımları ve bitkinin farklı renklerini alması için iyi bir bitki-bazlı diyet yaratıyor. Bu sadece bakteriyel çeşitliliği teşvik etmek için değil, aynı zamanda kronik hastalıkları önlemek ve kolon kanseri kök hücrelerini ortadan kaldırmak için de yararlı görünüyor” diyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, kolon kanseri tümörü olan 52 fareyi üç gruba ayırmışlar. Bunlardan biri kontrol grubu, ikincisi üzüm bileşikleri ile beslenen ve üçüncüsü de ‘Sulindac’ ile beslenen gruplar olmuş. Sulindac, insanlardaki tümör sayısını önemli ölçüde düşürdüğü için seçilen yangı önleyici bir ilaç.

Eğer bundan sonra insan denemelerinde de başarılı olunursa, bu bileşikler üzüm çekirdeği özü ve resveratrol sayesinde düşük dozlarda alınabilir. Bununla birlikte üzüm özünün anti-kanser özelliklerinin yanı sıra, diğer renkli meyve ve sebzelerin arkasındaki mekanizmanın anlaşılması için yapılması gereken daha çok iş olduğu da ifade ediliyor.

Araştırmanın bulguları ‘BMC Complementary and Alternative Medicine’ adlı derginin son sayısında yayımlanmış bilimsel makalede görülebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.