btbilgi

İlk kez 52’inci Paris Havacılık Fuarı’nda gösterilen bir uçak büyük ilgi çekiyor. Eviation Aircraft firmasının sunduğu prototip uçak Alice elektrikli motorlarla çalışıyor ve tam şarjla 965 kilometre uçabiliyor. Firma fuara getirdiği uçağın havadaki testlerine devam ettiğini açıkladı. Gerekli sertifikasyonun ve ilk ticari uçuşların ise 2018’de yapılacağı belirtiliyor.

Eviation Aircraft daha önceden pek bilinmeyen bir firma. Ama NASA’nın ‘on-demand mobility’ programının üyelerinden biri olduğu biliniyor. Yeni prototipin duyurusunu firmanın CEO’su Omer Bar-Yohay şu sözlerle yaptı: “Tekoloji ile her zamankinden daha fazla birbirimize bağlı olduğumuz bir dönemde yaşıyoruz. Ulaşım seçeneklerimiz de bu dönemi yansıtmalı diye düşünüyoruz. İster sıfır emsiyon hedefi, isterse de Silikon Vadisi’nden San Diego’ya en ucuz şekilde uçma hedefi olsun, elektrikli uçağımız insanlara yepyeni bir fırsat sunuyor. Bu da küresel ekonominin ihtiyacı olan ve talep ettiği hızla hareket edebilme fırsatı.”

965 kilometre menzile sahip elektrikli uçak: Eviation Alice

Elektrikli uçakların şimdiye kadar büyük ölçeklerde üretilmemesinin sebebi, uçakların ihtiyacı olan yüksek performanslı itiş gücü ve uzun uçuş mesafesini karşılayabilecek yeterli batarya kapasitesine erişilememiş olması. Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın da bu konuda fikirleri var ve ancak batarya yoğunluğu 400 Wh/kg seviyesine geldiğinde uçaklar için uygun olacağına inanıyor. Eviation Aircraft ise Alice’de bunu, Phinergy Ltd. şirketinin özel tasarlanmış alüminyum bataryaları ile gerçekleştirdiğini belirtmekte.

Eviation’ın prototip elektrikli uçağı Alice 1-2 kişilik minik bir araç değil, tam aksine 2 mürettebat ve 6-9 arası yolcuyu taşıyabilecek gerçek bir ticari ürün. Ayrıca firma kendisini “geleceğin hava Uber’i” olarak tanımlayacak bazı hizmet modellerinin peşinde koştuğunu da ifade ediyor. Henüz bir şey söylemek için çok erken ama eğer verilen teknik bilgiler gerçekse, havacılık için çok büyük potansiyel taşıdığı kesin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.