btbilgi

Yeni bir araştırma gıda atıklarını hidrotermal sıvılaştırma ve oksijensiz sindirimi içeren iki aşamalı bir yöntem ile işleyip, biyoyakıt üretme sürecinin hızlandırılabileceğini gösteriyor. Cornell Üniversitesi’nden araştırmacı Roy Posmanik, “Atık gıda aslında çok değerli bir kaynak olarak değerlendirilmeli. Biz bunu farkettik ve ondan pazarlanabilir ürünler yapmayı heefledik” diyor. Ve ekliyor: “Atık gıda aslında hala karbon, hem de çok bol miktarda bulabileceğimiz bir karbon”.

Araştırmacılar oksijensiz sindirimden önce hidrotermal sıvılaştırma kullanılarak, yiyecek atıklarından neredeyse tüm enerjinin çıkarılmasını sağlamışlar. Hidrotermal sıvılaştırmada, atık gıda bir ham biyo-yağ üretmek üzere basınçlı ortamda pişirilir. Bu yağ da biyoyakıt haline getirilebiliyor. Geride sulu bir halde kalan gıda atığı, havasız olarak birkaç gün içinde mikroplar tarafından sindirilir. Mikroplar, atığı metana dönüştürürler ve bu metan, ticari olarak elektrik ve ısı enerjisi üretmek için kullanılabilir.

Bazıları için atık gıda, diğerleri için pratik biyoyakıt kaynağı

Posmanik, “Sadece havasız sindirim kullanırsanız, gıda atığını enerji haline getirmek için haftalarca beklersiniz” diyor. Ayrıca “Hidrotermal işlemden elde edilen sulu ürünün kullanılması, böceklerin havasız sindirimi için ana biyolojik kütlenin direkt olarak kullanılmasından çok daha iyi. Hidrotermal işlem ve havasız sindirimi birleştirmek daha verimli ve daha hızlıdır. Hidrotermal sıvılaştırma işleminde dakikalar süren işlem, havasız çürütmede ise birkaç gün sürüyor” açıklaması da yapılmış.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre gıda atıkları, Birleşik Devletler’de belediye çöp depolama sahalarına giren en büyük orandaki bileşen. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, dünya yemeklerinin yaklaşık üçte biri (yaklaşık 1,3 milyar ton) kayıp ya da boşa gitti. Sanayileşmiş ülkeler için atık gıda, yılda yaklaşık 680 milyar dolar anlamına geliyor. Ayrıca gıda atığının gübrelenmesi verimsiz ve yavaş.

Araştırmacılar “Çöp alanlarını ve karbon ayak izlerimizi azaltmamız gerekiyor. Otomobil çalıştırmak için yerden petrol çıkarmak zorunda kalmazsak ve yeşil elektriği sağlamak için havasız sindirim kullanırsak, enerji ve gıda güvenliğini arttırırız” mesajını veriyorlar. Bu çalışmanın sonuçları ‘Bioresource Technology’ jurnalinde yayımlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.