btbilgi

Beyaz Saray Perşembe günü drone şirketleriyle, gelişmekte olan endüstrinin geleceğini ve düzenlemelerle ilgili sorunları tartışmak için bir araya gelecek. Trump dört tane drone şirketi ile görüşecek, bu şirketler Kespry, AirMap, Airspace ve PrecisionHawk olarak listelenmiş. Hepsi de ABD kökenli şirketler. Drone endüstrisinden temsilciler önce Beyaz Saray çalışanlarıyla ve sonra da Trump ile toplantı yapacaklar.

Dünyanın en büyük tüketici drone üreticisi olan Çinli şirket DJI ise davet edilip edilmediğini belirtmiyor. Trump her ne kadar Amerikan şirketlerine odaklanmış olsa da, ekibi SoftBank ve Alibaba gibi yabancı kaynaklı şirketlerle çalışmaya devam ediyor. DJI firması Kuzey Amerika’daki tüketici drone pazarının yüzde 50 payına sahip.

İşin yazılım kısmına odaklanan ABD’li şirket 3D Robotics toplantıya katılmayacağını belirtmiş. Ayrıca şirketin toplantıya davet edilip edilmediği konusunda bilgi de vermemiş. Google’ın ana şirketi Alphabet’in drone teslimat şirketi olan Project Wing temsilcileri şirketin toplantıya katılmayacağını iletmişler. Aynı şekilde Project Wing de toplantı daveti ile ilgili açıklama yapmamış.

İşte Recode’un Perşembe günü Beyaz Saray’da olacağını onayladığı şirketler:

  • Kespry: Madencilik, inşaat ve sigorta endüstrileri için dronelar ve yazılımlar üreten, Kaliforniya merkezli bir şirket. Toplantıya, şirketin CEO’su George Mathew ve inşaat sektöründen bir müşterileri katılacak.
  • AirMap: Beyaz Saray’daki toplantıya kurucuları Greg McNeal ve CEO’su Ben Marcus ile katılacak. AirMap firması ABD’deki neredeyse tüm büyük hava limanları tarafından kullanılan drone haritalama ve uyarılar için bir platforma sahip. Firmanın haritalama teknolojisi, droneların yasak alanlarda uçmasını önlemek için DJI ve Intel tarafından kullanılıyor.
  • PrecisionHawk: CEO Michael Chasen toplantıya katılacak. PrecisionHawk tarımda ekin analizi ve enerji endüstrisi için boru hattı incelemeleri gibi konularda kullanılan dronelardan alınan verileri analiz edebilen yazılımlar yapmakta.
  • Airspace: Spor stadyumlarında ve büyük etkinliklerde emniyet güçlerinin kullandığı anti-drone teknolojisini geliştiriyor. Airspace’in CEO’su Jaz Banga da Beyaz Saray toplantısında yer alacak.

Beyaz Saray’ın Perşembe günü dronelara odaklanması, endüstri için yasal belirsizliklerin yaşandığı bir döneme denk gelmesi açısından önemli bulunuyor. Geçtiğimiz ay federal bir mahkeme, Federal Havacılık Kurumu’nun (Federal Aviation Administration – FAA) ticari olmayan dronelar için kayıt yapılması zorunluluğu hakkında negatif karar vermişti.

Trump geçen ay ABD hava sahasında uçan drone’lar ile ilgili kendi yasa önerisini de paylaştı. Eğer bu yasa kabul edilirse, hükümet güçleri uçan droneları her hangi bir tehdit oluştursun oluşturmasın, sorgulamaksızın hackleme, yok etme, takip etme ya da ele geçirme iznine sahip oalcak. Trump bu ayın başlarında hava trafik kontrolünü özelleştirmek için planlar yaptığını da duyurmuştu. Bu planlar yakın gelecekte ABD’de drone ile kargo taşımacılığı başladığı zaman yapılması gerekli düzenlemeleri hızlandıracak bir hareket olarak kabul ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.