btbilgi

Projeyi seçtik ya sonra?

Diyelim ki örnekteki ikinci projeyi yapmaya karar verdik. İşi eyleme dökmeden önce, düşünmemiz gereken birkaç nokta var. Önümüzdeki sayfalarda bu noktaları tek tek ele alacağım.

Yapalım mı?

Önce yapıp yapmayacağımıza karar verelim. Aslında aklımızdaki fikirleri değerlendirip sıralarken zaten yapılabilir olmayanları elemiştik ama tekrar düşünmekte fayda var. Fikir çok güzel olabilir, hayata geçirmek çok basit ve/ya ucuz olabilir, ama nihayetinde hayata geçirmek istediğiniz her proje; zaman, para ve emek istiyor. Buna değeceğinden emin olmalıyız.

Projeyi hayata geçirmek için harcayacağınız kaynaklarla para kazanmaya başladığınızda elde edeceğiniz geliri değerlendirmeniz lazım. Her şeyin bir değeri vardır. Projelerin de. Twitter 1 lirayken Facebook’un 2 lira olması gibi. Yapacağınız projenin harcayacağınız zaman ve paraya değmesi lazım. Bir projeye üç yıl tam gün çalışıp sonuçta ayda 10 lira kazanacaksanız bu proje değersizdir. Ya da 20 bin lira harcayıp toplamda 5 bin lira kazanacaksanız.

Örnek rakamlardan gidelim. Projeyi üç yazılımcının üç ayda bitireceğini farzedelim. Diyelim ki ofis vb masraflarla birlikte, 3 aylık maliyeti 50 bin lira, yayına çıktıktan sonra da diğer masraflarla birlikte aylık 100 bin lira harcamanız gerekecek. Eğer yayına çıktıktan sonra çok geçmeden ayda en az 100 bin lira kazanmaya başlamadıysanız, para yakıyorsunuz demektir.

Bir projeyi yapıp yapmayacağımıza karar verirken, en önemli konu belki de pazar konusu. Ortaya çıkacak ürün veya servis için bir pazar var mı? Diyelim ki kargo sektörünü kökten değiştirecek bir projeniz var. Bir kargo sektöründen bahsettiğimize göre varolan bir pazardan bahsediyoruz. Bir sonraki soru, bu pazarın büyüklüğü nedir? Projemizin bize maliyeti tahminen ve kabaca ne kadar olacak, kazancımız büyümeye yetecek mi?

Kısacası, projeye harcanacak emeğe, zamana, maddi kaynaklara değip değmeyeceğine bakıp ona göre karar vermek gerekiyor. Bu noktada fikir sahibi çoğu kişiden duyduğum birkaç detaya dikkat çekmek istiyorum. Çok duyduğum bazı yanlışlara değineceğim.

Devamı: Harika bir fikrim var

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
4
5
6
PAYLAŞ
Yıllanmış yazılımcı, yazılım proje yöneticisi, anahtar teslim yazılım ustası. Eski öğretmen. İş dünyasından çıkınca, iki çocuk babası.