btbilgi

Blog başlığımız Yazılımcının Seyir Defteri, fakat “fikrim var, ama nasıl hayata geçireceğimi bilmiyorum” cümlesini yazılımcı olmayanlardan da sık sık duyuyorum. Bu yazıda böyle bir “proje”yi hayata geçirmenin ilk aşamasını, yani “yapalım mı?” kısmını konuşacağız.

Hepimizin kafasında bir sürü fikir ve proje var, ama bunları hayata geçirmekte sıkıntı yaşıyoruz. Ve bir fikir sadece bir fikir olduğu, eyleme geçmediği sürece de bir hayâl olmaktan öteye geçmiyor. Fikir çok, ama eylem yoksa, sonuç da olmuyor.

Proje derken?

Önce proje derken neden bahsettiğimi açıklayayım. Bir web sitesi,  bir yazılım, bir mobil uygulama, bir hizmet, bir servis, bir ürün olabilir. Bunların bir kombinasyonu da olabilir. Farketmez. Proje o kadar geniş bir kavram ki, üzerinden para kazanabileceğimiz her şey bu şemsiyenin altında.

Bir kere herkesin aklında birden fazla proje fikri vardır. Ama hiç kimsenin aklına gelen her projeyi yapacak vakti yoktur. O yüzden, başlamak için bir tane seçmek şart.

Nasıl seçeceğim?

Bunun için ayrı ve uzun bir yazı yazılabilir aslında, ama kısa bir özet geçelim. Aklımızdaki tüm projelerin teknik gerekliliklerini, operasyonel zorluklarını, ekonomik kaynak ve zaman maliyetlerini bir sütunda, zaman içerisindeki maddi getirilerini ayrı bir sütunda toplayıp en düşük kaynak ve en yüksek gelir değerlerine göre seçeceğiz.

Örnekleyelim. Diyelim ki, bir projenizin hayata geçmek için 6 aya ihtiyacı var ve size 6 ayda 30 bin liraya malolacak. Bir diğer fikrinizi de ayda 2 bin lira masrafla 3 ayda tamamlayabiliyorsunuz. İlki ayda 5 bin lira getirecek, ikincisi ise 4 bin lira. Bu durumda bana ikinci projeye başlamak çok daha mantıklı geliyor. Sizin için farklı olabilir elbette.

Devamı: Projeyi seçtik ya sonra?

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
4
5
6
PAYLAŞ
Yıllanmış yazılımcı, yazılım proje yöneticisi, anahtar teslim yazılım ustası. Eski öğretmen. İş dünyasından çıkınca, iki çocuk babası.