btbilgi

ABD Başkanı’na bağlı çalışan ‘The Presidential Advisory Council on HIV/AIDS’ (PACHA), başkana AIDS ile ilgili konularda tavsiyeler ve bilgi veren bir konsey. Bu konsey ayrıca ABD’nin bu ölümcül hastalıkla mücadele stratejisini de denetleyen önemli bir birim. Geçtiğimiz Cuma günü bu konseyin üyelerin altısı istifalarını vermiş durumdalar. Newsweek gazetesinde yayınlanan bir açıklamaya göre üyeler artık “AIDS’i önemsemeyen bir başkan” ile etkili olamayacaklarını belirtmişler.

Mektup, diğer beş üyenin de katılımı ile Scott Schoettes tarafından yazılmış. Bu üyeler Lucy Bradley-Springer, Gina Brown, Ulysses Burley III, Michelle Ogle ve Grissel Granados olarak listelenmiş. Mektupta Başkan Donald Trump’ın yönetiminin, hastalığa karşı savaş stratejisi oluşturulması için adımlar atmadığı iletiliyor. Mektupta dikkat çeken kısım ise şu şekilde: “En endişe verici nokta, AIDS ile yaşayan insanlara zarar verecek şekilde yasaları değiştirdi ve bu hastalığın karşısında mücadele için atılan adımları ya durdurdu ya da tersine döndürdü”.

The Verge sitesinin verdiği bilgiye göre PACHA konseyi Başkan Ronald Reagan’ın 1987’deki ‘HIV Epidemisi Komisyonu’ ve 1988’deki ‘AIDS Ulusal Komisyonu’nu takiben, dönemin ABD Başkanı Clinton tarafından kurulmuş. 1995 yılında oluşturulan konsey o sürede devam eden AIDS salgını için tavsiyeler vermek üzere yapılandırılmış. Konsey Başkan Barack Obama’nın kontrolü altındayken ise enfeksiyonların azaltılması, bakıma erişimin arttırılması, sağlık eşitsizliklerinin azaltılması ve ulusal bir tedbir alınması amacıyla yeni bir ulusal strateji hazırlanılmasına yardımcı olmuş.

Newsweek’de yayınlanan mektupta başka ayrıntılar da veriliyor. Son başkanlık seçimlerinde konsey üyeleri diğer adaylar Sekreter Hillary Clinton ve Senatör Bernie Sanders ile bir araya gelmiş. Fakat o dönemde henüz aday olan Trump ile görüşme imkânı olmamış. 2010 yılında Başkan Barack Obama’nın ‘Beyaz Saray İç Politika Konseyi’nin bir parçası olarak kurulan ‘Ulusal AIDS Politikası Dairesi’nin web sitesinin, Trump göreve başladığında kapatılan birçok web sitesinden biri olduğu da belirtilmekte.

Mektupta ayrıca yönetimin ‘Uygun Bakım Yasası’nı (Affordable Care Act – ACA) azaltma çabalarından bahsedilirken, yürürlükteki bu yasanın “HIV ile yaşayan ve statüsünü bilen hastaların yüzdelik gelirleri, bakımda bulunma yüzdesi ve başarılı olunan tedavi yüzdesi” konularında olumlu sonuç verdiği de ifade ediliyor. ACA’nın Başkan Trump’ın ‘Amerikan Sağlık Yasası’ önerisi ile değiştirilmesi için, “özellikle HIV ile yaşayan insanlar için yıkıcı olur” deniliyor. Sonuç olarak, istifasını sunan bu altı konsey üyesi dışarıda gösterecekleri çabaların daha etkili olacağına inandıklarının da özellikle üzerinde duruyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.