btbilgi

Okyanus araştırmaları yapan ‘Ocean Alliance’ ve teknoloji firması Intel beraberce çok ilginç bir projeye girişmiş durumdalar. Okyanuslardaki balina sürüleri hakkında yürütülen araştırmaların daha da ileri seviyeye gelebilmesi için balinalardan örnekler toplanması gerekli. Fakar çok hassas hayvanlar ve bu örneklerin, onları mümkün olduğu kadar rahatsız etmeden toplanması lazım. İşte SnotBot projesi bu yüzden hayata geçirilmiş.

SnotBot ismi verilen araç, özel tasarımlı bir uçan drone. Bu drone sayesinde balinaların sırtlarındaki solunum deliklerinden örnekler kolayca toplanabiliyor. Bu örnekler hem hayvanalrın DNA’larından izler taşıyor, hem de içerdikleri hamilelik hormonları sayesinde sağlık seviyeleri ölçülebiliyor. Örnekler sayesinde balinaların yaşadığı suların kalitesi, asiditesi ve virüs taşıyıp taşımadıklarının anlaşılması da mümkün.

Araştırma gemilerinden SnotBot drone’lar dışında bir de kameralı drone’lar kaldırılıyor. Balina gözlem projesinin bir diğer ayağı olan bu drone’lar balinalar su yüzüne nefes almaya çıktıklarında müyük miktarda fotolarını ve videolarını çekiyorlar. Intel’in desteği ile hazırlanan bir imaj tanıma uygulaması da her balinayı fiziksel özelliklerine ve renklerine göre tanıyarak dosyalıyor. Böylece farklı balinaların nerelerde gezdikleri tespit edilebiliyor.

Projede çalışan biliminsanları balinalara fiziksel şekilde zarar vermeden onları gözlemlemenin böyle bir yolunu buldukları için şanslı olduklarını ifade ediyorlar. Balinaları gözlemlemenin onlara olduğu kadar çevreye ve dolaylı olarak da insanlara faydaları bulunuyor. Okyanusların en büyük avcılarının yaşamlarını, düzenlerini, sağlıklarını ve yaşadıkları ortamları inceledikçe, çevreyi korumanın farklı yolları insanlığa açılabilir hale gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.